هنگام گرمازدگی با اورژانس ۱۱۵ تماس بگیرید

رییس مرکز اورژانس پیش بیمارستانی و مدیریت حوادث دانشگاه علوم پزشکی همدان گفت: از ابتدای سال تا کنون ۲ مورد ابتلا به گرمازدگی به اورژانس همدان گزارش شده است‌.

به گزارش فردای همدان، دکتر شکوهی اظهار داشت: هر ساله با شروع فصل گرما با بیماری گرمازدگی روبرو هستیم و تعدادی دچار این بیماری می‌شوند.

وی با بیان اینکه پارسال ۱۰ بیمار مبتلا به گرمازدگی در استان داشتیم، تصریح کرد: امسال هم از ابتدای سال تاکنون دو مورد گزارش شده است.

رییس مرکز اورژانس پیش بیمارستانی و مدیریت حوادث دانشگاه علوم پزشکی همدان گفت: گرمازدگی وضعیتی است که در نتیجه فعالیت جسمی و یا قرار گرفتن طولانی مدت در معرض دمای بالا در تابستان دیده می‌شود و نیاز به درمان اورژانسی دارد.

وی با تاکید بر اینکه عدم درمان به موقع گرمازدگی سبب آسیب به مغز، قلب، کلیه و ماهیچه‌ها می‌شود، عنوان کرد: هر چه درمان به تعویق بیفتد شدت آسیب هم بیشتر خواهد شد.

دکتر شکوهی با بیان اینکه بدن ما دمای خود را در حد ۳۶.۵ تا ۳۸.۵درجه سانتی‌گراد حفظ می‌کند و این دما برای فعالیت‌های متابولیک بسیار مساعد است، در گرمازدگی دمای بدن بیمار به بالای ۴۰ درجه می‌رسد.

رییس مرکز اورژانس پیش بیمارستانی و مدیریت حوادث دانشگاه علوم پزشکی همدان درباره علائم گرمازدگی‌ تصریح کرد: دمای بالای ۴۰ درجه‌ سانتی‌گراد، گیجی، بی قراری، گفتار نامفهوم، هذیان، تشنج و نهایت کما، تهوع و استفراغ، برافروختگی پوست، تنفس سریع و ضربان قلب سریع از مهمترین علائم ابتلا به گرمازدگی است.

علل گرمازدگی چیست؟

رییس اورژانس پیش‌بیمارستانی در استان همدان گفت: قرار گرفتن طولانی مدت در معرض هوای گرم، فعالیت شدید جسمی در هوای گرم، کم آبی بدن و عدم مصرف آب کافی و نبود سیستم تهویه مطبوع در محل فعالیت از مهمترین علل گرمازدگی است.

وی درباره اقدامات در برخورد با بیمار گرمازده ، اظهار داشت: تماس با مرکز اورژانس ۱۱۵، انتقال بیمار به محل سایه و خنک، خارج کردن لباس‌های بیمار، مرطوب کردن پوست‌، قرار دادن پارچه مرطوب سرد روی پوست کشاله ران ،زیر بغل و روی سر به خنک شدن و کاهش دمای بدن بیمار کمک می‌کند.

پیشگیری از گرمازدگی چگونه است؟

رییس مرکز اورژانس پیش بیمارستانی و مدیریت حوادث دانشگاه علوم پزشکی همدان گفت: پوشیدن لباس‌های روشن نخی و نازک، جلوگیری از آفتاب سوختگی و استفاده از کلاه لبه پهن عینک آفتابی، مصرف مایعات فراوان، و عدم خروج از منزل در ساعات اوج گرما از راه های پیشگیری از گرمازدگی است.

وی افزود: برای پیشگیری از ابتلا به گرمازدگی، کودکان را داخل خودرو پارک شده زیر آفتاب قرار ندهید، قبل از سوار شدن به ماشین درب‌ها را باز کنید تا تهویه انجام شود و از فعالیت شدید در ساعت گرم روز خودداری کنید.