طرح آبرسانی بلند مدت استان همدان به زودی به بهره برداری می رسد

استاندار همدان گفت: طرح آبرسانی بلند مدت استان همدان به زودی به بهره برداری می رسد.

به گزارش فردای همدان، علیرضا قاسمی‌فرزاد شامگاه دوشنبه در بیست و دومین نشست اعضای شورای تامین آب استان همدان، اظهار داشت: بر اساس پیش بینی مدیران و کارشناسان وزارت نیرو ،در صورت عدم بروز ایراد و اشکال فنی،طبق زمان بندی اعلامی در سفر رییس جمهور و هیات دولت به استان همدان(۶ مرداد) که برای بهره‌بردای از پروژه آبرسانی بلند مدت به همدان، ۲ ماه فرصت تعیین شد، این طرح به زودی و پیش از فرارسیدن زمان تعیینی(۶ مهر) بهره‌برداری خواهد شد.

استاندار همدان افزود: با همیاری و مساعدت کشاورزان و مشارکت افرادی که نذر آب داشتند، تعداد قابل توجهی از چاه‌های کشاورزی در مدار آبرسانی به شهر همدان قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه خط بای پس(گذرگاه) این طرح به طول ۱۶ کیلومتر، مراحلی پایانی آزمایش را می‌گذراند و تا سه روز آینده وارد مدار بهره‌برداری می‌شود، عنوان کرد: با بهره برداری از این خط ۱۶ کیلومتری، میزان اعمال قطعی‌های شبکه آبرسانی همدان به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد.

قاسمی فرزاد با اشاره به اینکه طرح آبرسانی بلند مدت از سد تالوار به همدان مراحل پایانی خود را سپری می کند، گفت: مخازن ایستگاه‌های شماره ۱ و ۲ این طرح آبگیری شده است و پس از تایید کارشناسان و مهندسان ناظر، خط مابین ایستگاه شماره ۲ و سه مورد آزمایش قرار می‌گیرد.

استاندار همدان بیان کرد: پیمانکار پیشین این طرح، ۱۷ کیلومتر از خط پایانی را سال‌های گذشته به صورت ناقص اجرا کرده و بدون انجام اتصالات در پنج نقطه، لوله ها را در زیر خاک مدفون کرده و به شکل ناقص تحویل داده بود.

وی با تاکید بر اینکه بخشی از تاخیر انتقال آب به همدان به خاطر همین اشکال بود، که البته وزارت نیرو پیگیری‌های حقوقی خود را در این زمینه انجام می‌دهد، ادامه داد: با تلاش شبانه روزی دستگاه های مرتبط امیدواریم تا پیش از تاریخی که رییس محترم جمهور اعلام کرده‌اند، این طرح به بهره برداری برسد.

قاسمی فرزاد اظهار داشت: بر اساس آزمایشات دانشگاه علوم پزشکی همدان و تهران ، وزارت نیرو و چند دستگاه دیگر که ما مامور کردیم، در مجموع نتیجه آزمایشات این است که نگرانی ای در این زمینه وجود ندارد و به جرات اعلام می‌کنیم که تصفیه خانه شهید بهشتی و تصفیه خانه مهاجران جزو تصفیه خانه‌های پیشرفته و مدرن ما هستند که می‌توانند همه آلودگی‌ها و فلزات سنگین را تصفیه و سلامت آب را تضمین کنند.

استاندار همدان در پایان خاطرنشان کرد: خروجی آب، یک آب سالم، بهداشتی و باکیفیت خواهد بود که آزمایشات خروجی تصفیه خانه این موضوع را تصدیق خواهد کرد.