رییس سازمان سیما و منظر و فضای سبز شهرداری همدان خبر داد:

آغاز عملیات سمپاشی درختان سطح شهر

رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری از آغاز عملیات سمپاشی درختان سطح شهر خبر داد.

به گزارش فردای همدان، حسین خانجانی اظهار داشت: عملیات سمپاشی درختان شهر همدان با هدف حفاظت از درختان، دفع آفات نباتی و مبارزه با بیماری‌های گیاهی در معابر و بوستانهای سطح شهر آغاز می گردد.

رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری با بیان اینکه به منظور کنترل آفات، مبارزه با بیماریهای گیاهی و حفظ و سلامت درختان هر ساله طرح سمپاشی درختان شهر همدان انجام می شود، افزود: امسال نیز همانند سال های گذشته به منظور حفاظت از درختان و مبارزه با آفات نباتی با بهره‌گیری از تجارب کارشناسان عملیات سمپاشی درختان شهر از 22 خردادماه آغاز می گردد.

وی بیان کرد: این سازمان با استفاده از دستگاه‌های پیشرفته سمپاشی توربولاینر و استفاده از روش های نوین دفع آفات از جمله تله های فرمونی و کارت زرد چسب دار جهت کنترل و ردیابی آفات در این راستا عملیات مدیریت آفات را انجام خواهد داد.

خانجانی با اشاره به اینکه سموم مورد استفاده مورد تأیید سازمان حفظ نباتات کشور بوده و حداقل آلودگی زیست‌ محیطی با بیشترین تأثیر و پایداری را دارد، گفت: عملیات سمپاشی در یک نوبت و از ساعت 23 تا ۶ صبح از تاریخ 22 خردادماه به مدت هفت روز انجام خواهد شد.

رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری با تاکید بر اینکه رشد و نمو گیاهان تحت تاثیر عوامل محدود کننده مانند آفات قرار می گیرد و این آفات سبب آسیب و خشکیدگی گیاهان می شود، گفت: در این طرح از سمومی استفاده می شود که ضمن از بین بردن انواع آفات، کمترین خسارات را به محیط زیست وارد کنند چرا که سلامت شهروندان در اولویت برنامه کاری این سازمان قرار دارد.

وی از شهروندان خواست هنگام انجام عملیات سمپاشی، پنجره‌های مشرف به معابر را بسته نگه دارند و برای چند ساعت از حضور در محل‌های سمپاشی شده خودداری کنند.

خانجانی با اشاره به اهمیت فضای سبز شهری ادامه داد: برنامه سمپاشی درختان طبق مسیرهای از قبل مشخص شده انجام خواهد گرفت و چنانچه شهروندان محترم درخواستی مبنی بر سمپاشی درختان حاشیه معابر داشته باشند می بایست مراتب را با سامانه 137 به اطلاع همکاران در سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری برسانند.

رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری در پایان با قدردانی از همکاری شهروندان، خاطرنشان کرد: جهت جلوگیری از مسمومیت های احتمالی، مراقبت های لازم را اتخاذ کرده و از پارک کردن وسایل نقلیه به ویژه خودروهای حاوی مواد خوراکی در حاشیه خیابان‌ها هنگام عملیات سمپاشی خودداری کنند.

گفتنی است؛ سمپاشی درختان علیه آفات نباتی صورت می گیرد و کنترل و دفع حشرات مزاحم از قبیل ( مگس ، پشه ها و …) که غالباً به دلیل گرم شدن هوا و آلودگی محیط زیست رشد جمعیتی فزاینده دارند در حوزه کاری این سازمان قرار ندارد.