image_pdfimage_print

همدان، این پایتخت تاریخ و تمدن ایران‌زمین با جاذبه‌های فراوان تاریخی و طبیعی یکی از مناطق مهم گردشگری داخلی و خارجی است که گذرگاه غرب کشور محسوب می‌شود؛ بنابراین مدیریت شهری در این شهر با سابقه تاریخی کهن تنها با مشارکت بیشتر شهروندان، شناخت موانع موجود در مشارکت و ارائه آموزش به آنان می تواند موفق باشد.
مسیر حرکت مدیریت شهری باید بر اساس مطالعات و پژوهش‌های علمی روز، پیش‌روی داشته باشد؛ زیرا به طور قطع بنای هر اقدامی با پیوست علمی، موفق‌تر است.

توجه مدیریت شهری به مشارکت شهروندان در اداره امور شهر به عنوان ابزاری که به وسیله آن می‌توان به توسعه پایدار فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی رسید، قابل توجه است.
همراهی شورای شهر همدان به‌ویژه مرکز مطالعات و پژوهشهای شورا می تواند در موفقیت شهرداری به عنوان یک نهاد خدماتی در اجرای پروژه ها و انجام وظایف، تأثیرگذار است که با ادامه این روند کارهای موثری در راستای توسعه و آبادانی همدان به عنوان پایتخت تاریخ و تمدن ایران زمین صورت پذیرد.

* برگزاری اجلاس ملی با محوریت رؤساهای شورای شهر
برگزاری شصت‌ودومین اجلاس مجمع مشورتی رؤسای شوراهای اسلامی مراکز استانها و شهرداران کلانشهرها در همدان فرصت مناسبی است تا رؤسای شوراهای اسلامی شهرها و اعضای شورای عالی استان‌ها به وحدت رویه ای رسیده و بتوانند موارد و مشکلات شهرها که گاهاً در قالب مباحث قانون‌گذاری هم وجود دارند، تبادل‌نظر شود.

تأکید داریم که انتظار می‌رود از ظرفیت‌های شورای عالی استانها حداکثر و بهترین بهره‌بری را داشته باشیم که از این رو می‌توانیم مشکلات مدیریت شهری را از طریق این نهاد در کشور مطرح کنیم.
در این نشست‌های ملی، می‌توان ایرادات قانونی احتمالی را از طریق شورای عالی استان‌ها برای تبدیل شدن به قانون به دولت به مجلس و دولت انتقال داد.
در مجموع نشست‌های اینچنینی که در استان‌ها با محوریت رؤساهای شورای شهر بر گزار می‌شود، می‌تواند حساسیت دولت و مجلس به شوراها و شهرداری را بیشتر کند و مواردی و مشکلات یکسان در شهرها را بررسی کرده و به اتفاق نظر کامل برای رفع آنان تلاش کنیم.

* درآمدهاي پايدار شهری با توسعه اقتصاد شهر و کشور همراه است
در هر حال توسعه شهرنشيني در سراسر جهان به‌ويژه در کشورهاي در حال توسعه، عوارض و مسائل گوناگوني را به همراه داشته است.
عمده‌ترين مسأله بر سر راه مديريت شهري، مسائل مالي و کمبود منابع مالي پايدار است که تأمين مالي و درآمد پايدار براي شهر و استفاده از تجربه‌هاي بخش خصوصي، از ضروریات مديريت شهري است.

البته همزمان بايد به رفع مشکلاتي در عرصه نيروي انساني، فني و ظرفيت‌سازي در حوزه‌هاي مختلف توجه جدي نشان دهند. اگر چه محدوديت منابع مالي خود عاملي اصلي در دامن زدن به ساير مشکلات همچون کاستي زيرساخت‌ها و ظرفيت‌هاي انساني و فني است، اما مقايسه شهرهاي مختلف نشان مي‌دهد که مديريت شهري و نوآوري مديران شهري به عنوان يک عامل تعيين‌کننده، نقشي اساسي در کاهش مشکلات مالي و مادي دارد.

درآمد ناشي از عوارض بر کالا و خدمات يکي از مهمترين درآمدهاي پايداري شهرداري‌ها محسوب مي‌شود و نقش بي‌بديلي در تقويت اين دسته از منابع بر ترکيب درآمدهاي شهرداري دارد؛ بنابراین يکي از ابزارهاي لازم براي رسيدن به توسعه پايدار، ايجاد درآمد پايدار براي شهرداري است.

در این صورت، تحول نويني در درآمدهاي پايدار و مديريت نوين شهري ايجاد خواهد شد، که اين امر موجب تحولات بسيار در سطح شهرها و کل کشور خواهد شد؛ امید است در اجرای صحیح قانون مالیات بر ارزش افزوده (که هم‌اکنون در مجلس در هر حال رسیدگی است) و تقویت نقاط قوت و رفع معایب آنها که موجب کاسته شدن سهم شهرداری‌ها از عوارض متعلقه می‌شود، شاهد رونق و توسعه اقتصاد شهر و در نهایت اقتصاد کشور باشیم.

* ضرورت عملیاتی شدن شهر دانش‌محور
در ادامه باید گفت با توجه به مسائل و مشکلات روزافزون شهرها و لزوم مدیریت بر مبنای دانش، مفهموم «شهر دانش‌محور» مطرح بوده و در این زمینه باور عمومی بر این است که باید تحقیق و پژوهش اولویت موضوعات مهم شهری و نحوه خدمات‌رسانی به شهروندان باشد.
مرکز مطالعات و پژوهش‌های شوراهای اسلامی به عنوان بازوي علمي- تحقيقاتي مدیریت شهری با هدف مديريت طرح‌های مطالعاتي و تحقيقاتي به منظور انجام مطالعات برای ارائه نظرات کارشناسي و مشورتي به مديريت شهري شکل گرفته‌ است.

مرکز مطالعات و پژوهش های شورای شهر همدان هم به منظور پیشبرد برنامه‌ها و اهداف تعریف شده، به تشکیل کمیته‌های پژوهشی و تخصصی ۹گانه با حضور اساتید برجسته و توانمند هیأت علمی، مدیران و کارشناسان خبره شهرداری و اعضای شورای شهر با هدف بهره‌گیری از دانش، تجربه و تخصص اساتید در راستای نیل به اهدافی همچون کمک به تبیین چشم‌انداز، راهبردها و سیاست‌های کاری شورای اسلامی شهر، شناسایی و معرفی دستاوردهای جدید و مطلوب برای آینده شهر و تسری آن در بدنه مدیریت شهری و کمک به حاکمیت تفکری راهبردی و آینده‌پژوهی در شورای شهر، اقدام کرده است. همچنین برنامه و طرح‌های اثرگذار در شهر به منظور بررسی ساختار شهر در تمام ابعاد، چالش‌ها و فرصت‌ها برای ارائه راهکار صحیح در راستای توسعه پایدار شهری در کارگروه‌ها و اتاق‌های فکر مطرح هستند.

* شورای شهر همدان پای حرف‌هایش می‌ماند
اما مدیریت شهری همدان با کمک و همراهی همه مسئولان امر و شهروندان، این شهر را به جایگاه واقعی خود -که پایتخت تاریخ و تمدن این سرزمین است- خواهند رساند و این مهم می‌طلبد تعامل و هم‌اندیشی همگان همراه با نقد و ارائه نظرات سازنده در اداره شهر جاری باشد.

همگان می‌دانند نبود نظارت مستمر و قانونمند شورای شهر می‌تواند عاملی مهم برای بروز مشکلات شهری محسوب شود؛ بنابراین نظم مدیریتی عامل بازدارنده تخلفات شهری است.
همچنین تأکید بر پیوست‌نگاری فرهنگی اجتماعی و علمی پروژه های شهری به عنوان یکی از اصلی ترین سیاستهای شورای دور پنجم شورای شهر همدان مطرح است که پای حرف‌هایمان هستیم.

تمامی اعضای شورای شهر همدان در خدمت‌رسانی به شهروندان به عنوان نمایندگان آنها در شهر، وظیفه خود میدانند که مثمرثمر عمل کند تا خدمات مناسب به شهروندان ارائه شود.
یادداشت:  حمید بادامی‌نجات، رئیس کمیسیون آموزش، پژوهش و فناوری شورای عالی استان‌ها و نایب رئیس شورای شهر همدان

Print Friendly, PDF & Email

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی