image_pdfimage_print

نازنین زهرا شایگان می گوید: به قول نیما شاعران قانون گذاران بی اجر و مزد جامعه اند؛ در حالی که مقام معظم رهبری به شاعران بها می دهند و در طول سال برنامه دیدار و شعرخوانی از سوی ایشان برگزار می شود متاسفانه مسئولین نسبت به نیازهای شاعران بی‌تفاوت اند.

به گزارش “فردای همدان”، نازنین زهرا شایگان در همدان  دیده به جهان گشود و در سن ۱۰سالگی  قلمش میزبان واژه ها شد. در همین سالها بود که اولین اثرهایش در سال ۱۳۸۸ به نام باغبون و فردا در روزنامه ی ندای توی به چاپ رسید. همچنین چاپ زندگی نامه و نمونه آثاری از وی در کتاب ارزشمند یک سده انجمن های ادبی همدان به همت آقای کلافچی که بستری مناسب برای معرفی شاعران استان است، انجام شد.

شایگان در بین قالب های شعری تخصصی ترانه کار می کند و برخی از ترانه هایش نیز اجرا و.. از رسانه های مختلف ملی پخش شده است که آخرین اثر او ترانه ای در مورد شهدای آتش نشان ساختمان پلاسکو بنام بالهای سوخته با خوانندگی و تنظیم کنندگی هاشم بافقی بود.

نازنین شایگان  در همایشهای ادبی و عصر شعرها و … حضوری فعال و چشم گیر داشته و دارد؛ مهمترین آن حضور در هفتمین عصر شعر زمستانه ی انجمن ادبی شهید آوینی استان همدان بود که یکی از مهمترین برنامه ی ادبی غرب کشور است که هرساله با حضور شاعران برجسته و سطح اول استان تحت عنوان جیر جیر برف تو را خبر می دهد برگزار می شود و این برنامه از جایگاه ویژه ای برخوردار است.

نازنین شایگان در گفت و گو با “فردای همدان” از دغدغه های خود می گوید.

چه زمانی متوجه شدید می توانید شعر بگویید؟

شعر دهش خداوندیست. شما در سایر رشته های هنری حتی اگر استعداد هم نداشته باشید می توانید با کلاس رفتن مطالبی یاد بگیرید ولی شعر چنین نیست و انتخاب می شوید که شاعر باشید.

بیشتر در چه قالبی شعر می گویید؟

بیشتر در قالب ترانه که امروزه یک صنعت و هنر جهانیست شعر می گویم.

ایران و خصوصا استان همدان را در حوزه شعر و ترانه چگونه می بینید؟

فکر نمی کنم ادیب و هنرمندی در جهان باشد که ایران را مهد فرهنگ و هنر نداند و با اسم سعدی ، حافظ ، خیام و مولانا آشنایی نداشته باشد. در همدان ما هنرمندان قابلی داریم اما متاسفانه مورد بی مهری مسئولین متولی امر فرهنگ و هنر قرار گرفته اند و در جایگاهی که باید باشند نیستند و بستر برای معرفی و نشر آثار این شاعران و هنرمندان مناسب نیست.

آیا برای سرودن شعرهایتان از شاعری الهام می گیرید؟

خداوند متعال اولین شاعر است و ما همه از او الهام می گیریم هنرمندی که از این مسئله غافل باشد هنرش ماندگار نخواهد ماند.

آیا در استان از شاعران توسط نهادهای مرتبط حمایت می شود؟

خیلی کم. متاسفانه به یاد ندارم برنامه ای با حضور مسئولین رده بالای استان مثل استاندار یا فرماندار برگزار شده باشد که مستقیم در جریان مشکلات و مطالبات شاعران قرار گرفته باشند.

اداره ارشاد نیز بسیار ضعیف عمل می کند و متاسفانه در نهادی هم که به اسم خانه شعر و ادب راه اندازی کرده مطلوب نیست و به جای خدمت به شاعران درگیر مسائل حاشیه ای و فاقد برنامه  مدون و کارآمد است.

چه انتظاری از مسئولین استان دارید؟

به قول نیما شاعران قانون گذاران بی اجر و مزد جامعه اند. در حالی که مقام معظم رهبری به شاعران بها می دهند و در طول سال برنامه ی دیدار و شعرخوانی از سوی ایشان برگزار می شود متاسفانه مسئولین نسبت به نیازهای شاعران بی تفاوت اند.

آرزوی شما در حوزه شعر چیست؟

اینکه یک روزی همدان قطب ادبیات کشور شود و عصر شعر زمستانه، جهانی برگزار گردد و شاعران همدان به جایگاه و شانی که حقشان است برسند؛ همچنین روزی برسد که بنده حقیر سعادت شعر خوانی در حضور مقام معظم رهبری را پیدا کنم.

سخن پایانی؟

مسئولین شعار ندهند و به هنرمندان جوان بها بدهند. ببینند شاعران و هنرمندان جوان مخصوصا شاعران در اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی هیچ جایگاهی ندارند.

متاسفانه به نظر من هنرمندان باید جایگاه خاصی در جامعه داشته باشند چراکه هنرمندان الگو هستند.

Print Friendly, PDF & Email
  1. راتین رها

    درود بر خانم شایگان عزیز که افتخار ما نیز هستند…
    امیدوارم مشکلات شاعران هم به زودی حل بشه… شاعران عزیز قشر مظلوم هنر هستند که باید حمایت بشن… موفق باشید

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی