پیش‌بینی تولید بیش از 140 هزار تن انواع غلات در رزن

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان رزن از پیش بینی تولید بیش از 140 هزار تن انواع غلات در سال زراعی جاری در شهرستان رزن خبر داد.

به گزارش فردای همدان، رضا مهدوی رجا با بیان اینکه بالغ بر 75 هزار و 700هکتار از اراضی شهرستان رزن به کشت انواع غلات اختصاص دارد اظهار داشت: با توجه به اینکه غلات جزو محصولات استراتژیک کشور محسوب می‌شود، مبارزه علیه آفات، بیماری‌ها و علف‌های هرز این محصولات ضروری است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان رزن افزود: سطح مبارزه با سن مادر در مزارع غلات شهرستان در سال زراعی 1403-1402 در مساحتی بیش از 24 هزار هکتار و مبارزه با علف‌های هرز در مزارع در مساحت 10هزار هکتار انجام شده است‌.

وی بیان کرد: از هشتم خرداد ماه سال جاری در 19 هزار هکتار از اراضی شهرستان مبارزه با پوره سن توسط بهره‌برداران و بنابر توصیه کارشناسان مجموعه جهاد کشاورزی شهرستان انجام شده است.

مهدوی رجا با تأکید بر اینکه مبارزه علیه سن غلات از ابتدای سال بدون وقفه در جریان است، گفت: حدودا 75 هزار هکتار از اراضی زراعی از ابتدای سال تاکنون توسط سه اکیپ دولتی و هشت اکیپ خصوصی مورد رصد و پایش قرار گرفته است و از همه امکانات و ظرفیت‌های موجود در شهرستان از جمله استفاده از نفوذ کلام ائمه جماعات برای ترغیب کشاورزان، برگزاری کلاس‌های آموزشی، آموزش‌های انفرادی، مکاتبه با بخشداری‌ها، دهیاری‌ها و شورای اسلامی روستاها، کشاورزان پیشرو و نصب بنر و اطلاعیه برای مقابله با سن غلات استفاده شده است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان رزن عنوان کرد: طبق پیش‌بینی‌های انجام شده در سال زراعی 1403_ 1402حدود 70 هزار هکتار از اراضی زراعی تحت پوشش مبارزه با سن غلات قرار می‌گیرد.

وی ضمن ابراز خرسندی از افزایش نزولات جوی در سال زراعی جاری به میزان 83 میلیمتر نسبت به سال زراعی گذشته، از پیش بینی تولید بیش از 140 هزار تن انواع غلات در سال زراعی جاری در این شهرستان خبر داد و گفت: برای حفظ کمیت و کیفیت محصول، مبارزه با سن غلات در دو مرحله سن مادر و سن پوره با جدیت در حال پیگیری است.