image_pdfimage_print

به گزارش فردای همدان، معاون فرهنگی و هنری حوزه هنری استان همدان با بیان اینکه «فرهنگ اصطلاحات عامیانه همدانی» مجموعه ای ۴ جلدی  و حاصل تحقیق های میدانی گسترده است گفت:  هدف از تدوین این اثر، جمع آوری اصطلاحات، امثال، کنایات و لطایفی است که در گویش همدانی به کار می رفته و بیانگر بخشی از فرهنگ، عقاید، سنن و هنجارهای اجتماعی مردم این سرزمین کهن است.

تیمور آقامحمدی با اشاره به اینکه تا کنون اثر مکتوبی از زبان گفتاری مردم این شهر در سده پیشین، علی رغم وجود ادیبان، دانشمندان و مورخان بزرگ در استان همدان بر جای نمانده است افزود: این اثر و آثار مشابه آن در سایر گویش ها، می تواند در آینده به صورت فرهنگی جامع درآید.

وی با بیان اینکه متاسفانه از گویش اصیل همدانی در سطح شهر همدان چندان اثری باقی نمانده گفت: مهمترین عامل زوال گویش همدانی مهاجرت ترک ها، لرها، کردها و … به استان همدان و غلبه بافت جمعیت مهاجر بر همدانی ها است که گویش مردم این دیار را تحت تاثیر قرار داده است.

معاون فرهنگی و هنری حوزه هنری همدان با بیان اینکه «فرهنگ اصطلاحات عامیانه همدانی» در چهار جلد پیش بینی شده تصریح کرد: جلد اول این مجموعه در برگیرنده حروف از «الف» تا «ت» است که در زمستان ۱۳۹۵ به چاپ رسید و در تلاشیم تا جلد سوم این مجموعه را نیز تا اواخر سال ۱۳۹۹ به چاپ برسانیم.

وی «فرهنگ اصطلاحات عامیانه همدانی» جلد دوم را در برگیرنده حروف «ج» تا «ش» اعلام کرد و افزود: این مجلد به همت پژوهشگر پرتلاش همدانی «محمدعلی نوریون»  در ۷۶۱ صفحه، قطع رحلی و در تیراژ ۱۱۰۰ نسخه روانه بازار کتاب شده است.

دانشنامه استان همدان مجموعه است که با گردآوری و طبقه بندی اسناد، با زبانی ساده به شناخت و معرفی پیشینه و چهره فرهنگی، تاریخی و تمدنی استان همدان کمک می کند.

Print Friendly, PDF & Email

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی