شناسایی چهل و سومین غار استان در نهاوند

نشست خبری مدیرکل حفاظت محیط زیست استان همدان ظهر امروز در محل این اداره کل به مناسبت هفته محیط زیست برگزار شد و سید عادل عربی در این نشست به سوالات متعدد خبرنگاران در خصوص مسائل محیط زیستی استان همدان پاسخ گفت.

 

 

به گزارش فردای همدان، عادل عربی در ابتدای این نشست از شناسایی چهل و سومین غار استان همدان در نهاوند خبر داد و گفت: هفته گذشته این موضوع توسط جوامع محلی به محیط زیست اطلاع رسانی شد و محیط بانان و کارشناسان برای بررسی صحت موضوع در ارتفاعات بانه سر حضور یافتند.

وی با بیان اینکه شمار غارهای این استان به ۴۳ مورد رسید اضافه کرد: غار جدید به طول ۱۵ متر، ارتفاع پنج متر و عمق ۲۰ متر است که تهیه شناسنامه و درجه بندی آن توسط محیط زیست انجام می‌شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست همدان گفت: سال گذشته با ارتقا وضعیت چند منطقه جدید به حفاظت شده و شکار ممنوع موافقت شد که شامل غار آبی سراب کبودراهنگ، قسمتی از منطقه الوند همدان و کوهستان گرین نهاوند است که با این اقدام مساحت مناطق تحت مدیریت محیط زیست همدان افزایش می یابد و منتظر تصمیم شورای عالی سازمان حفاظت محیط زیست در این خصوص هستیم.

عربی ادامه داد: صنایع استان فصل به فصل پایش شده و آمارها گویای کاهش تعداد صنایع آلاینده استان است.

وی بیان کرد: محیط زیست همدان سال گذشته در حوزه اعتبار سنجی داده‌های هوای استان رتبه نخست کشور و ارزیابی عملکرد رتبه سوم کشور را کسب کرد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست همدان اولویت این مجموعه در سال جاری را پرداختن به موضوعات مغفول مانده از جمله بخش گردشگری غارها دانست و گفت: در این راستا تنها به جنبه حفاظتی توجه نداشته بلکه رویکرد ما بهره گیری از مشارکت مردم برای توسعه گردشگری در کنار حفاظت است.

عربی درباره تله کابین گنجنامه اظهار کرد: متولی بسیاری از موضوع‌های محیط زیستی از جمله «میدان میشان» و «کوهستان الوند» دیگر نهادها از جمله منابع طبیعی و آبخیزداری است با این وجود مجموعه گنجنامه برای هرگونه طرح توسعه‌ای باید از محیط زیست مجوز بگیرد.

وی از ساماندهی فاضلاب گنجنامه خبرداد و یادآوری کرد: پیشتر قصد ساخت هتل در منطقه گنجنامه وجود داشت که با وجود فشارها، اما طبق قانون اجازه این ساخت و ساز داده نشد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست همدان گفت: پسماندهای بیمارستانی بی خطر سازی و سپس دفن می‌شود اما عمده مشکل محیط زیست، مدیریت پسماندهای بخش خصوصی است.

عربی افزود: دانشگاه علوم پزشکی اصرار داشت شرکتی مستقر نسبت به جمع آوری پسماندهای پزشکی اقدام کند که با این اقدام ۳۰ درصد پسماندهای پزشکی مطب‌های خصوصی حل شد، و مابقی به علت برخی مشکلات از جمله قیمت حمل و مدیریت به تفاهم نرسیدند.

وی اظهار داشت: بخشی از مشکلات مربوط به قیمت و اجازه ندادن شهرداری به تردد وسایل نقلیه این شرکت به پیاده راه بوعلی در کارگروه مدیریت پسماند مطرح و رفع شد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست همدان اضافه کرد: اما هیچکدام از مطب‌ها، آزمایشگاه‌ها و کلینیک‌های بخش خصوصی شهر ملایر نسبت به مدیریت پسماند همکاری نکردند و پزشکان به عنوان قشر متولی سلامت به خاطر پرداخت نکردن ماهی ۵۰۰ هزار ریال، همکاری ندارند.

وی گفت: روزانه ۶۰۰ کیلوگرم پسماند توسط مطب‌ها تولید می‌شود که در اسدآباد و فامنین توسط بیمارستان بی خطرسازی شده و عمده مشکل در سه شهرستان نهاوند، ملایر و همدان است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست همدان گفت: برای استقرار کارخانه پتروشیمی ابن سینا در منطقه اقتصادی جهان آباد فامنین مجوز دریافت شده مشروط به اینکه به فکر تأمین آب از منابع دیگری باشند.

عربی افزود: دشت‌های فامنین، قهاوند و کبودرآهنگ جزو دشت‌های ممنوعه و بحرانی کشور محسوب می‌شوند و وجود ۲۷ فروچاله در این مناطق، ناشی از برداشت‌های غیراصولی آب و استقرار صنایع آب بر در این مناطق است.

وی تاکید کرد: برای پیشگیری از بروز مشکلات زیست محیطی از جمله فروچاله ها باید طرح آمایش در عمل و نه در حرف و شعار، اجرا شود زیرا استقرار صنعت آب بر در مناطق کم آب اشتباه بزرگی است.

انتقال گونه پازن از “خانگرمز” به “لشگردر”

معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست همدان نیز گفت: ۲۱ راس پازن از منطقه حفاظت شده “خانگرمز” تویسرکان به منطقه حفاظت شده “لشگردر” ملایر منتقل شد.

مهدی صفی خانی اظهار کرد: انتقال ۴۰ راس در دستور کار بود که به علت دشواری این کار ابتدا به ۲۵ سپس به ۲۱ راس کاهش یافت.

وی با بیان اینکه این کار در کشور بی سابقه بود بیان کرد: کار انتقال “پازن” با نظارت مسئولان سازمان حفاطت محیط زیست و دامپزشک معتمد صورت گرفته است و نمونه گیری از بافت و خون نیز صورت گرفت.

معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست همدان ادامه داد: به ازای هر “کل” یا “پازن” باید بیش از چهار راس ماده وجود داشته باشد زیرا یک حیوان نر قابلیت باروری چند راس حیوان ماده را دارد.

صفی خانی اضافه کرد: با توجه به کمبود جنس ماده در منطقه حفاظت شده خانگرمز، پازن های نر پیر که سن و قدرت بدنی بالایی دارند اجازه نمی دهند پازن های جوان در فصل جفتگیری به جنس ماده نزدیک شوند.

وی افزود: با توجه به اینکه پازن پیر به تنهایی توان باروری چند بز را ندارد در نتیجه شمار بزهای ماده ای که در فصل جفت گیری شانس باروری را از دست می دهند افزایش می یابد و با کاهش جمعیت جنس ماده باردار، جمعیت پازن ها کاهش می یابد.

معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست همدان اضافه کرد: بر هم خوردن تعادل جمعیت و کاهش جنس ماده موجب بروز نزاع های خونین بین حیوانات شده و در این درگیری گونه های نر ضعیف و ناتوان تلف می شوند.

صفی خانی ادامه داد: با توجه به وضعیت کنونی مناطق حفاظت شده احتمال انتقال پازن یا مدیریت این گونه از طریق شکار در آینده نزدیک وجود دارد.