image_pdfimage_print

به گزارش فردای همدان، سیدمیثم موسویان در این مصاحبه گفت: هنر تنها وسیله‌ای ست که با استفاده از آن می‌توان مفاهیم را انتقال داد و دافعه ایجاد نکرد.
وی در خصوص لزوم جریان سازبودن هنر گفت: هنر همیشه با یک مفهومی اصالت پیدا میکند، عمق می یابد و غنی میشود و هرچقدر این مفهوم عمیق تر باشد هنر قدرتمندتر خواهد بود.
موسویان افزود: هنر باید دغدغه ساز باشد و در اصل کار هنرمند این است به معنایی که به آن معتقد است، متهعد باشد و آن معنا را با زبان هنر برای دیگران به شکل دغدغه دربیاورد.
وی در مورد بهره‌گیری از هنر برای تربیت نسل متهعد گفت: در ابتدا باید معنا در وجود هنرمند شکل بگیرد و پس از آن است که میتواند لذت چیزی که کسب کرده است را با زبان هنر صادر کند و شاید تنها راه انتقال مفهوم که مخاطب نسبت به آن واکنش منفی نشان نمیدهد و با علاقه آن را دریافت میکند همان هنر است‌.
وی دیدگاه خود در خصوص میزان عملکرد هنر انقلاب در ۴۰ سال گذشته را اینطور بیان کرد: اینکه هنرانقلاب در این سالها نهایت ظرفیتش را پر کرده باشد قطعا اینطور نبوده است اما نمیشود غیرمنصفانه قضاوت کرد و گفت که در هیچ زمینه ای موفق نبوده است.
وی ادامه داد: ما به ویژه در سال های اخیر نمونه های موفق بسیاری را در رشته های فیلمسازی، داستان و نمایش شاهد بودیم که با رجوع به آنها میتوانیم بگوییم هنر انقلاب در مسیر رشد و بالندگی قرار گرفته است.
وی در خصوص سمت و سوی بازاری شدن هنر گفت: وقتی دنیا به سمت مادی گرایی و ارزش رفاه در حال حرکت است ما هم به طبع از این محصول متاثر میشویم و در واقع درمسیر اینکه بتوانیم پول در بیاوریم قرار میگیریم و حالا یکی از راه هایی که میتوان درآمدزایی کرد همان هنر است.
وی در پاسخ به اینکه آیا متمایل شدن هنر به سمت بازاری شدن آفت هنر است و باید با آن مقابله کرد یا امری ست اجتناب ناپذیر گفت: ما در حال حاضر متاثر از همان فرهنگ‌ غرب با سرعت در این راه قدم گذاشته ایم و این امری گریز ناپذیر است، حال اگر فرهنگ غرب را حسن بدانیم و منطق مادی گرایی هنر را قبول کنیم حسن هنر به حساب می آید اما اگر آن را محکوم بدانیم و اصالت ماده را نفی کرده و فرهنگ غرب را پس بزنیم قطعا آفت هنر است.
وی در پایان در خصوص رابطه ی نزدیک هنر بازاری و ابتذال هنری هم گفت: برای هرقشری یک سطح از هنر به کار برده میشود، برای عموم که شاید درگیر لذت جسمانی هستند قطعا هنر مبتذلانه چیزی ست که میتوان از آن پول در آورد و در اینجاست که رسالت هنرمند که معنی پیدا میکند، هنرمند میتواند با ارتقای سلیقه‌ی مخاطب به رشد او کمک کند یا از راه شناسایی آن چیزی که به اصطلاح میفروشد، کسب درآمد کند‌.
گفتنی است؛ ۲۰ فرودین ماه، سالروز شهادت سید شهیدان اهل قلم، سیدمرتضی آوینی، و آغاز هفته‌ی هنر انقلاب اسلامی است.

Print Friendly, PDF & Email

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی