برگزاری ۴ کارگاه تخصصی ادبی حوزه هنری همدان در سال آینده

به گزارش فردای همدان، مریم زندی با بیان اینکه اساتید این دوره ها از برترین چهره های ملی در حوزه ادبی هستند گفت: کارگاه داستان نویسی مقدماتی با تدریس سید میثم موسویان، کارگاه داستان نویسی پیشرفته با تدریس مرتضی فرجی، کارگاه رمان نویسی با تدریس تیمور آقامحمدی و کارگاه مبانی شعر با تدریس میرهاشم میری در سال 1400 برگزار خواهد شد.

مسئول واحد آفرینش های ادبی حوزه هنری استان همدان کارگاه های ادبی را متناسب با نیاز ادبی نویسندگان و شاعران مستعد استان اعلام کرد و افزود: زمان ثبت نام علاقه مندان تا پایان اردیبشهت ماه 1400 تعیین شده است و تیر تا دی ماه سال آینده نیز زمان برگزاری کارگاه ها خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه کارگاه های فوق پیش نیاز یکدیگر می باشند تصریح کرد: هنرجویان پس از دوره در صورتی که در آزمون، حد نصاب نمرات را به دست آورند می توانند در کارگاه سطح بالاتر ثبت نام کنند.

زندی استان همدان را در عرصه ادبیات بسیار قوی و دارای ظرفیت دانست و گفت: حوزه هنری استان همدان از هنرجویان برتر، پس از گذراندن تمامی دوره ها  در تولید اثر حمایت خواهد کرد.

مسئول واحد آفرینش های ادبی حوزه هنری استان همدان با  اشاره به اینکه در سنوات اخیر بیش از 500 نفر در کارگاه های فوق شرکت کرده اند افزود: شیوه اجرای کلاس های این دوره با توجه به محدودیت های کرونایی،  تیرماه سال آینده اعلام خواهد شد.

علاقه مندان شرکت در کارگاه های تخصصی ادبی می توانند با شماره های 32517290 و 32517291 ، واحد آفرینش های ادبی حوزه هنری استان همدان تماس بگیرند.
اسناد دولتی، میراث مکتوب بخشی از دستاوردهای نظام است

به گزارش خبرنگار فردای همدان، محمدرضا میرصفدری در حاشیه دیدار از نمایشگاه “انقلاب اسلامی در همدان به روایت اسناد” که به مناسبت ایام دهه فجر در استانداری همدان برگزار شد، اظهار کرد: در برهه‌های تاریخی به خصوص تاریخ معاصر کشور و با روی کار آمدن دولت ها، تصمیمات بسیاری اتخاذ شده و اقدامات بسیاری صورت می پذیرد که دارای نتایج متفاوتی است و نتایج حاصله می تواند تجربه ای برای دولت های بعدی باشد.

معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری همدان افزود: اقدامات بسیاری در دولت های مختلف صورت می گیرد که نتیجه آن، تغییر و تحول در شرایط عمومی و اجتماعی جامعه است. این رویدادها بخشی از تاریخ معاصر کشورند که اسناد و مدارک آن باید در بهترین شکل ممکن حفظ و نگهداری شده و در اختیار محققان و پژوهشگران قرار گیرد.

وی بیان کرد: اگر مدیران و تصمیم گیران سطح عالی و میانی به سوابق اقدامات قبلی مراجعه کرده و راه های رفته را بررسی کنند، در بسیاری از موارد هزینه های مالی و انسانی قابل توجهی صرفه جویی شده و در کمترین زمان می‌توان بهترین تصمیمات را گرفت.

میرصفدری ادامه داد: برای بررسی سوابق گذشته، راهی جز مراجعه به سوابق مکتوب نیست، سوابقی که در قالب مکاتبات اداری و یا گزارش های تحلیلی و آماری به صورت مستمر تهیه می شود و در بایگانی ادارات موجود است.

معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری همدان عنوان کرد: سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و به تبع آن مدیریت منطقه غرب کشور به مرکزیت همدان با بررسی و انتقال اوراق و سوابق اداری دارای ارزش نگهداری به آرشیو ملی ایران و فراهم کردن زمینه دسترسی محققان به این اسناد، به نوعی آرشیو و حافظه اجرایی و تاریخی کشور را نگهداری کرده و در بستری امن برای مراجعه مجدد آماده می کند که این کار بسیار مهم و حتی حیاتی است.

وی گفت: همه دستگاه‌های اجرایی و ادارات دولتی برای حفظ تاریخ و عملکرد خود باید در بالاترین سطح ممکن با مرکز اسناد غرب کشور همکاری کنند و همه سوابق خود را در آرشیو ملی ایران به ثبت برسانند تا آیندگان در جریان اتفاقات تلخ و شیرین تاریخ معاصر قرار گیرند.

میثاق گودرزی مدیر کل اسناد و کتابخانه ملی منطقه غرب کشور نیز با اشاره به قوانین و مقررات مربوط به واسپاری و تعیین تکلیف اوراق بایگانی راکد دستگاه های اجرایی و خدمات سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران به عموم مردم به ویژه محققان افزود: در حال حاضر بیش از 5 میلیون برگ سند در مرکز اسناد و کتابخانه ملی منطقه غرب کشور نگهداری می شود و به سهولت در اختیار پژوهشگران است.

وی افزود: کارشناسان مرکز برای شناسایی و جمع آوری برگ برگ اسناد و میراث مکتوب کشور در وسعت جغرافیایی 5 استان غرب کشور در تردد هستند و تلاش می کنند حلقه های مفقوده تاریخ مکتوب ایران اسلامی را در آرشیو ملی ایران ثبت کنند.

گودرزی از جمع آوری بیش از 16 هزار برگ سند و 7 هزار 800 قطعه عکس با موضوع انقلاب در منطقه غرب کشور در این مرکز خبر داد و گفت: این اسناد در قالب نمایشگاه‌های سیار، نمایشگاه‌های مجازی و مستندهای تلویزیونی در مناسبت‌های مختلف از جمله ایام الله دهه فجر منتشر شده و گوشه‌ای از وقایع مهم سال‌های انقلاب با حضور توده های عظیم مردم را روایت می کند.
«دانشنامه تاریخ شفاهی همدان» اقدامی بدیع و مکمل دانشنامه فرهنگ و تمدن استان

به گزارش “فردای همدان”، عضو شورای علمی و اجرایی دانشنامه استان همدان با بیان اینکه تاریخ شفاهی تفاوت عمیقی با خاطره نگاری دارد افزود: در تاریخ شفاهی مصاحبه کننده ی متخصص و مطّلع، با سؤالات دقیقِ تخصصی و از پیش بررسی و طراحی شده به روش علمی به مصاحبه با پیشکسوت و ریش سفیدی می نشیند و سپس داده ها را تحلیل و اطلاعات احصا شده را مکتوب می­کند.

شهرام غفوری ضرورت تاریخ شفاهی استان را در ثبت علمی تجارب پیشکسوتان همدانی، قبل از نبودشان در بین ما دانست و تصریح کرد: متأسفانه تاریخ شفاهی به روش آکادمیک در استان همدان کم رنگ است و اگر این امر مهم به درستی و علمی انجام پذیرد برگ زرینی در تاریخ معاصر استان برای آیندگان خواهد بود.

این پژوهشگر تاریخ اجتماعی و مدرس دانشگاه، انتخاب موضوع پژوهش و شناسایی مصاحبه شوندگانِ مرجع را بسیار مهم دانست و گفت: مصاحبه گران این عرصه نیز باید اهل مطالعه و علاقمند به تاریخ معاصر استان همدان باشند و حوزه هنری استان همدان نیز آموزش های لازم را به افراد واجدالشرایط خواهد داد.

دکتر غفوری، تاریخ همدان را تاریخی پرفراز و نشیب و ارزشمند اعلام کرد و افزود: گستره فعالیت تاریخ شفاهی آکادمیک در استان همدان بسیار وسیع است و شامل تاریخ شفاهی مردم همدان، بازاریان و بازار، سفال و چرم، فرهنگیان و آموزش و پرورش، استادان و دانشگاه ها، نیروهای نظامی و انتظامی، مدیران و نمایندگان، مبارزان انقلاب، ایثارگران و … می شود و علاقمندانِ فعالیت در این عرصه می توانند پیشنهادهای خود را به دبیرخانه دانشنامه استان همدان جهت بررسی ارائه کنند.

گفتنی است در دانشنامه استان همدان تا کنون 22 اثر مکتوب و 8 اثر غیر مکتوب تولید شده است و کتاب «انقلاب از نگاه عکاسان همدانی» نیز اثری است که رخدادهای انقلاب اسلامی را در سال‌های 1357 تا 1359 در عکس‌هایی ماندگار از نگاه عکاسان همدانی به تصویر کشیده است و مراحل پایانی انتشار را در این بخش از دانشنامه می‌گذراند.
در ذهن آن سال‌ها منتشر شد

فریاد ناصری مدیر انتشارات حکمت کلمه در گفتگو با خبرنگار “فردای همدان”، با اعلام این خبر گفت: در ذهن سال‌ها پیش از آن‌که وام‌دارداستان در معنای مدرن آن باشد. همان‌طور که نویسنده خود در عنوان فرعی کتاب آورده است، وام‌دار سنت قصه‌گویی است. پرش‌ها، حرکت‌ها، لحن روایت همه و همه مجابت می‌کنند در پای قصه‌ها بنشینی.

ناصری افزود: هرچند این‌طور هم نیست که نویسنده به‌تمامی، به امکانات داستان‌نویسی مدرن بی‌اعتنا باشد کما اینکه گویی در چرخش‌های روایی‌اش خواسته و ناخواسته تلفیقی از تکنیک‌های قصه و داستان را ارائه می‌دهد.

وی ادامه داد: به هر روی قصد من این نیست که وارد ساحت بررسی کتاب بشوم که این کار دیگری‌ست و کار دیگران است. بلکه مدخل کوتاهی خواستم به دست دوستان بدهم که با چه کتاب و چه فضایی قرار است روبرو بشوند: قصه‌گو، خوشخوان و کمی تلخ.

ناصری گفت: در روند چاپ و شکل‌گیری این کتاب یک همگرایی دلچسب بین دوستان همدانی خود دیدم که واقعاً برایم مغتنم بود. زحمات و پیگیری‌های کاظم سبزی در نمونه‌خوانی متن، حسین زندی در پیگیری روند کار، مجید بزرگر در طراحی جلد کتاب با عکسی از خودش، همه و همه برای من لطف گرد آمدن به بهانه‌ی کتاب و کلمه و خلق بود.

گفتنی است؛ کتاب نیمه اول بهمن ماه وارد چرخه پخش عمومی کتاب از طریق پخش‌های معتبری چون ققنوس و… شده است.
آسیب کرونا به خدمات و گردشگری همدان جبران ناپذیر است

به گزارش خبرنگار “فردای همدان”، ظاهر پورمجاهد، در نشست فعالان گردشگری استان همدان اظهار داشت: مشاغل زیر مجموعه میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی همدان بیشترین ضربه را از شیوع کرونا دیدند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار همدان با بیان اینکه ۴۲ درصد شاغلان در بخش خدمات و گردشگری فعال هستند، افزود: واحدهای متاثر از کرونا باید از نظرتعداد، شمار شاغلان و موارد آسیب مشخص شود و برای این‌ها سناریو و نقشه اجرایی برای پیگیری مشخص شود.

وی پیش بینی تنفس سه ماهه برای پرداخت اقساط وام های قرص الحسنه، جریمه نشدن در صورت تاخیر در پرداخت اقساط بانکی، بی اثر بودن چک های برگشتی، لحاظ نشدن جریمه برای بیمه نامه در صورت تاخیر را از جمله شرایط پیش بینی شده برای حمایت از بخش تولید و اقتصاد وگردشگری دانست.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان همدان نیز در این جلسه افزود: حوزه گردشگری جزو بخش هایی است که فصل رونق آن محدود بوده و فصل کار آن به عیدنوروز و سه ماهه تابستان ختم می شود، همچنین۳۰ درصد کسب و کار و درآمدهای حوزه گردشگری در عید نوروز اتفاق می افتد.

علی مالمیر بیان کرد: حمایت های مالی صورت گرفته از بخش گردشگری به مثابه یک مُسکن بود تا فرصت لازم را برای تامین هزینه های ضروری داشته باشند و شیوع ویروس کرونا ۲۴۸ میلیارد تومان به بخش گردشگری استان آسیب زد و در صورت تداوم محدودیت ها، خسارت جبران ناپذیری به این حوزه وارد می شود و در حوزه گردشگری نه تنها عید نوروز ۹۹ به علت شیوع کرونا بلکه در نوروز ۹۸ نیز به علت سیل و آبگرفتگی دچار زیان شد.

وی ادامه داد: چنانچه وضعیت کنونی کرونا و اعمال محدودیت های پیش بینی شده تا نوروز ۱۴۰۰ تداوم یابد این هراس وجود دارد فعالان در این بخش دیگر نتوانند قد راست کنند.

مالمیر عنوان کرد: میزان اشغال تخت هتل های این استان هم اینک زیر پنج درصد است، بنابراین در غیر فصول رونق صنعت گردشگری، تالار ها و رستوران های هتل به عنوان یک بخش درآمد زا همچنان فعال هستند.
گفتنی است؛ در این جلسه فعالان حوزه گردشگری به بیان دیدگاه‌ها و مشکلات خود پرداختند.
«مادستان» منتشر می‌شود

حسین زندی در گفتگو با خبرنگار “فردای همدان”، با اعلام این خبر گفت: نخستین شماره مادستان مجموعه گفتارهای همدان شناسی، سال 1395 منتشر شد و  دومین شماره مادستان پس از یک تاخیر طولانی به زودی از سوی انتشارات  «آوامتن» منتشر می‌شود.

این پژوهشگر همدانی افزود: طولانی شدن روند انتشار این مجموعه و مشکلاتی که دارد امری ناگزیر است به دلیل اینکه معمولا چنین اهدافی را مراکز پژوهشی دنبال می‌کنند و رسیدن به این هدف به صورت فردی امری دشوار است. اما تلاش شده شماره دوم مادستان را با یک قالب، یعنی به صورت مجموعه گفتار در دسترس علاقمندان قرار گیرد. در این شماره و شماره‌های پیش‌رو به مقالاتی با موضوع همدان‌شناسی روی آورده‌ایم و امیدواریم اهالی فرهنگ و پژوهشگران همدانی همراهی کنند تا پربارتر از گذشته به داشته‌های فرهنگی و تاریخی استان بپردازیم.

او افزود: مخاطب اصلی این مجموعه در درجه اول مردم استان همدان است، سپس علاقمندان به استان و اهالی فرهنگ. بنابراین پیش از آن که به ساختار مقالات توجه کنیم به محتوای آثار توجه کرده‌ایم در واقع این گفتارها در آینده می‌توانند منبعی برای نوشتن مقالات علمی از سوی دانشگاهیان باشد.

مسعود احمدی مدیر انتشارات آوامتن با اعلام این خبر گفت: این کتاب در قالب «مجموعه کتاب‌های همدان‌نامه»  منتشر خواهد شد. انتشار این مجموعه گامی در جهت آشتی دادن اهالی قلم با علاقمندان به همدان‌‌شناسی است. هر چند نمی‌توان به طور کامل به این هدف دست پیدا کرد اما انتشارات «آوامتن » تا حد توان می‌کوشد در این مسیر گام بردارد.

احمدی افزود: استان همدان افزون بر تاریخ دیرپا در زمینه فرهنگ نیز از ریشه‌دارترین مناطق کشور است. اما بدون شک در زمینه بازشناسی و معرفی این فرهنگ کار چندانی صورت نگرفته است و به نظر می‌رسد آنچه تاکنون منتشر شده، شاید بخش آندکی از آنچه نوشته شده، است. این مجموعه تلاش خواهد کرد با انتخاب و انتشار برخی از این آثار در قالب «مجموعه کتاب‌های همدان‌نامه» اهمیت توجه به پژوهش‌ها و تولیدات محلی را بر انگیزد و برجسته‌سازی کند.

او گفت: «مجموعه کتاب‌های همدان‌نامه» زیر نظر «حسین زندی» منتشر می‌شود و این مجموعه تلاش دارد افزون بر انتشار آثاری که با همدان‌شناسی مرتبط است، کتاب‌های نویسندگان، شاعران و پژوهشگران همدانی را نیز منتشر کند.

گفتنی است؛ این کتاب به کوشش حسین زندی گردآوری و تدوین شده است. در این کتاب مجموعه‌ای از گفتارها و مقاله‌ها گردآوری شده است.
بررسی۵ طرح گردشگری در پنجره واحد سرمایه‌گذاری فرمانداری رزن

به گزارش “فردای همدان”، شهروز کهیایی، اظهار داشت: با توجه به ظرفیت و پتانسیل گردشگری و بناهای تاریخی شهرستان رزن، باید زیرساخت‌های گردشگری درشهرستان مهیا شود که به همین منظور و نیز تسریع در روند صدور مجوزها و اخذ استعلام از دستگاهای مرتبط و در راستای اجرای طرح های سرمایه گذاری، پنج طرح گردشگری با مجموع سرمایه‌گذاری۸۰۰ میلیارد ریال و اشتغال۱۳۰ نفردر پنجره واحد سرمایه‌گذاری شهرستان رزن بررسی شد.

رئیس اداره میراث‌فرهنگی،گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان رزن افزود: این پنج طرح گردشگری شامل سه طرح مجتمع گردشگری روستای فارسجین در زمینی به مساحت۱۱۰۰۰متر مربع، روستای امیریه با مساحت۶۰۰۰ هزار متر مربع و روستای محمدآباد به مساحت۱۱۰۰۰ متر مربع و 1طرح گردشگری متل در روستای خورونده به مساحت۲۳۰۰ متر مربع و احداث هتل رزن به مساحت۴۵۰۰ متر مربع با مجموع سرمایه‌گذاری۸۰۰ میلیارد ریال و اشتغال130 نفراست.

کهیایی بیان کرد: دو طرح مجتمع گردشگری روستای امیریه و متل گردشگری روستای خورونده در ایام دهه فجر در این شهرستان کلنگ زنی خواهد شد.

وی عنوان کرد: یکی از طرحهای مهم گردشگری شهرستان، احداث هتل پارک ملت است که در جلسه کمیته فنی سرمایه گذاری استان تائید و موافقت اصولی آن صادر شد، این پروژه4500 متر مربع مساحت و با زیر بنای۲۷۰۰ متر مربع با فضاهای سوئیتهای اقامتی، سفره‌خانه سنتی، رستوران، سالن پذیرایی و سالن اجتماعات با۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی با سرمایه‌گذاری۱۵ میلیارد تومان در حال ساخت است و برای تجهیز این پروژه ۵ میلیارد تومان دیگر نیاز است که افتتاح آن می تواند نقش مهمی در توسعه گردشگری شهرستان و همچنین آبادانی شهرستان رزن داشته باشد.
تهیه طرح مدیریت گردشگری شهر سامن

به گزارش “فردای همدان”،ابراهیم جلیلی، اظهار کرد: راه اندازی دستکند سامن از اولویت‌های این اداره بوده که بسیار مورد تأکید مدیرکل، فرماندار، مدیر پایگاه و جزو مطالبات مردم سامن است که قطعا می تواند در پویایی اقتصادی سامن تاثیر بسزایی داشته باشد.

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان ملایر افزود: در این سالها بحث های مطالعاتی و باستان شناسی خوبی در این مجموعه صورت گرفته است.

جلیلی در مورد توسعه گردشگری سامن گفت: وجود مجموعه دستکند، امامزاده سام و هام، برج خانقلی، منطقه مصلی، سوغات، اقتصاد جاده‌ای و ساخت اقامتگاه سنتی از مزیت های شهرسامن است.

وی بیان کرد: در همین راستا در جلسه‌ای که با شهردار سامن برگزارشد، مقرر شد شهرداری در خصوص طرح پیشنهادی مدیریت بافت مرکزی و الزامات و مشارکت‌های آتی به منظور آزاد سازی عرصه و اصلاح مسیرهای تردد بین شهری در محدوده عرصه را تهیه و درکمیسیون ماده 5 استان ارائه‌ کند.

جلیلی خاطرنشان کرد: سامن ظرفیت توسعه گردشگری و تبدیل شدن به مقصد گردشگری را به هر لحاظ دارد و شهرداری سامن با جدیت پیگیر راه اندازی مجموعه دستکند و تهیه پلان مدیریت گردشگری شهر سامن است.
طرح کتابرسان ویژه کتابخانه مرکزی همدان آغاز شد

به گزارش خبرنگار “فردای همدان”، انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان همدان به ریاست محمدعلی محمدی، سرپرست فرمانداری همدان و با حضور عاطفه زارعی مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان و سایر اعضای حقیقی و حقوقی انجمن در محل فرمانداری همدان برگزار شد.

در این جلسه طرح کتابرسان ویژه اعضای کتابخانه مرکزی به منظور ارائه خدمات غیر حضوری به اقشار مختلف آغاز و از پوستر آن رونمایی شد.

محمدعلی محمدی، سرپرست فرمانداری همدان در این جلسه اظهار کرد: انقلاب اسلامی رویدادی الهی بود که با وقوع آن فساد منطقه خاورمیانه برچیده شد و نظام مقدس جمهوری اسلامی که ثمره خون شهدا است، برپا شد.

وی با بیان اینکه نباید فرموش کنیم که مردم از همه جان و مال خود گذشتند تا شرایط امروز برای همه ما فراهم شود افزود: پیش از انقلاب نمی‌توانستیم به یک قلدر حرفی بزنیم، اما امروز گردهم آمده و شفاف مسائل را بیان و به چالش می‌کشیم که همه اینها حاصل زحمات معمار کبیر انقلاب و شهدای گرانقدر است.

سرپرست فرمانداری همدان با اشاره به اینکه امروز نقش آفرینی فرهنگ بیش از گذشته در عرصه‌های مختلف است تصریح کرد: امروز خلأ شورای فرهنگ عمومی در شهر همدان کاملا مشخص است اگر چه شورای فرهنگ عمومی در سطح استان برگزار و مسائل کلان را مورد بحث قرار می‌دهد.

وی با بیان اینکه شورای فرهنگ عمومی تمام مسائل جامعه را رصد می‌کند ادامه داد: شورای فرهنگ عمومی تمامی مسائل جامعه را رصد و تحلیل کرده و در نهایت به نتیجه می‌رسد.

محمدی با اشاره براینکه انجمن کتابخانه‌های عمومی هم بخشی از شورای فرهنگ عمومی است خاطرنشان کرد: در این قالب حرکت کنیم به راهکارهایی خواهیم رسید که نیازی به منابع دولتی نداشته باشیم.

وی با بیان اینکه فضای عمومی شهر جورقان به یک مجموع فرهنگی مناسب نیاز دارد گفت: پروژه‌‎ای بید تعریف شود که اثر بخشی لازم را داشته باشد و به خوبی امکان سنجی شود چرا که این شهر از جوانان با استعداد بسیار بالایی برخوردار است و باید در راه صحیح هدایت شوند.

سرپرست فرمانداری همدان درباره کتابخانه شهید مظاهری مریانج هم اظهار کرد: در ابتدا یک ناهماهنگی در این پروژه در ابتدای کار شکل گرفت و پس از آن هم به دلیل پاسخگو نبودن تخصیص‌ها کار عقب افتاد.

وی افزود: برای این پروژه 2 میلیارد تومان اعتبار ملی در نظر گرفته شده و کمتر از دو ماه دیگر افتتاح خواهد شد.

محمدی با اشاره به اینکه تیم رصد پروژه‌های عمرانی شهرستان در فرمانداری تشکیل شده است تصریح کرد: این تیم رصد در دو آیتم فیزیکی و اعتباری پروژه‌ها را رصد می‌کند که بر اساس گزارش‌ها موانع احتمالی برطرف می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه برنامه‌های دهه فجر را در کتابخانه‌های عمومی با قوت باید به پیش برد گفت: در طرح کتابرسان نیز افراد می‌توانند از منزل یا محل کار خود کتاب مورد نظر را سفارش و با پیک تحویل بگیرند.

سرپرست فرمانداری همدان اظهار کرد: ابتدا کتاب مورد نظر را در سایت سامان با مشخص کردن کتابخانه مرکزی جستجو و سپس از طریق پیامک، تلفن و یا پورتال اداره کل کتابخانه‌ها کتاب را سفارش و در منزل تحویل می‌گیرند.
تفاهم‌نامه استانداری همدان و سازمان اسنادوکتابخانه ملی امضا شد

به گزارش خبرنگار “فردای همدان”، سعید شاهرخی در این دیدار گفت: سازمان اسناد و کتابخانه ملی نقش اساسی در بیان وقایع تاریخی دارد و در حقیقت این سازمان زبان گویای وقایع تاریخی است که در حوزه فرهنگی و تاریخی بسیار تاثیرگذار است.

استاندار همدان افزود: در استان همدان همه دستگاههای اجرایی موظف با همکاری با سازمان اسناد منطقه غرب کشور هستند و آمادگی داریم در جهت تکمیل آرشیو سازمان کمک کنیم.

بروجردی رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در این دیدار گفت: نگاه بدنه مدیریتی استان‌ها به خصوص استانداران به مراکز اسناد باید نگاهی ملی و فرا استانی بوده و در قواره یک نهاد ملی از آن حمایت کنند.

وی بیان کرد: سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران به عنوان مأمن اسناد مکتوب کشور و حافظه ملی ایران زمین از جایگاه خوبی در بین مجموعه‌های علمی، آموزشی و پژوهشی برخوردار است.

بعد از این نشست استاندار همدان تفاهم نامه همکاری با سازمان اسناد و کتابخانه ملی را امضا و از کتابخانه و آرشیو مرکزی این سازمان بازدید کرد.