image_pdfimage_print

گروه سیاست: استاندار همدان گفت: انتخابات دوازدهمين دوره رياست جمهوري و پنجمين دوره شوراهاي اسلامي شهر و روستا در استان با حضور حداکثري مردم، با استناد به قانون و سالم برگزار شد.

به گزارش “فردای همدان”، محمدناصر نيکبخت اظهار کرد : در ۲۹ ارديبهشت ماه ۹۵۱هزار و ۲۰۳ راي در روز انتخابات به صندوق انداخته شد که مجموع آراي باطله ۲۸۹۹۰ و آرا صحيح ۹۲۲۲۱۳ راي بود.

وي تصريح کرد: ميزان مشارکت در استان ۷۳/۸درصد بود که ۵۹درصد آرا در شهرها و ۴۱درصد در روستاها بوده است .

استاندار ادامه داد : همزمان با شروع رسمي انتخابات و حتي قبل از آن تعامل و هماهنگي لازم با هيأت نظارت شوراي نگهبان در مراحل مختلف و جلسات هماهنگي و تبادل نظر با فرمانداران و بخشداران انجام شده و بخصوص در روز اخذ رأي هيچگونه گزارشي دال بر بروز ناهماهنگي اعلام نشده است.

نيکبخت اضافه کرد: در استان همدان مجموعاً ۱۳۷۰ شعبه اخذ رأي وجود داشته که کليه عوامل برگزاري انتخابات (مجريان، ناظرين و بازرسين) در همه شعبه ها حضور داشته اند.

استاندار گفت: به ازاي هر شعبه يا صندوق اخذ رأي ۵ تا ۷ نفر عضو اصلي شعبه، يک نماينده فرماندار، يک بازرس و تعداد ۳ تا ۵ نفر ناظر شوراي نگهبان و ۲ تا ۳ مأمور محافظ صندوق انجام وظيفه مي کردند و طبق گزارشات در همه سطوح روند برگزاري انتخابات توسط مجريان و ناظرين عادي بوده و برگزاري انتخابات بصورت سالم انجام شده است.

نيکبخت تصريح کرد: از ابتداي شروع انتخابات در تمامي شعب يک سيستم کامپيوتري، احراز هويت را انجام مي داد که ۹۴۵ هزار نفر از ۹۵۲ هزار نفر به صورت online و ۷ هزار نفر به صورت ofline در روستاهايي که امکانات ضعيفي داشته اند احراز هويت شده اند و قطعي سيستم بصورت ملموس نداشته ايم .

وي خاطرنشان کرد: البته سامانه به گونه اي طراحي شده بود که در صورت قطعي شبکه نيز امکان احراز هويت وجود داشت .

استاندار اظهار داشت: استان همدان جزو ۳ استان اول کشور بود که در اولين لحظات آغاز رأي گيري ارتباط کامل برقرار کردند.

نيکبخت بيان داشت: از مجموع تعداد ۱۳۷۰ شعبه اخذ رأي تعداد ۱۰۳۳ شعبه ثابت و ۳۳۷ شعبه سيار (۳۱۱ روستايي و ۲۶ شهري) معادل ۷/۲۲ % از کل شعب بصورت سيار بوده و تعداد شعب سيار اين دوره از انتخابات تفاوتي با انتخابات دوره هاي قبلي نداشته و ترکيب عوامل شعب سيار اعم از ناظرين، بازرسين، مجريان و نيروهاي محافظ صندوق تفاوتي با شعب ثابت نداشته است.

استاندار با بيان اينکه فرمانداران و بخشداران طبق قانون به وظايف خود واقف بوده و هرگز در جهت اعمال فشار يا سوء استفاده از موقعيت نبوده اند، گفت: وجود هيأت اجرايي به عنوان مجري و سازماندهي کننده نيروها و اعضاي شعب اخذ رأي از بين معتمدين مردمي که يک نهاد غير دولتي در جريان انتخابات محسوب مي شود، مانع از دخالت فرمانداران و بخشداران مي شود ؛ بنابراين تأکيد مي گردد که طرح موارد اعمال تخلف فرمانداران و بخشداران کاملاً کذب بوده و هيچگونه تخلفي از سوي آنان گزارش نگرديده است.

نيکبخت افزود: بمنظور استفاده مطلوب از فرصتها براي حضور مردم در پاي صندوق اخذ رأي اطلاع رساني لازم انجام شد که رأي دهندگان در ساعات اوليه و در طول روز  بصورت مستمر مراجعه نمايند.

وي اضافه کرد: در استان همدان تراکم مراجعه در انتهاي شب و همزمان با پايان مهلت قانوني اخذ رأي بيشتر در مناطقي از مرکز استان و مراکز شهرستانها بود که عليرغم پيگيري و تلاش عوامل اجرايي و نظارتي بمنظور اطلاع رساني براي مراجعه رأي دهندگان به شعب خلوت ساير مناطق شهري، متأسفانه تعدادي از مردم که در صف بودند موفق نشدند آراي خود را به صندوق بريزند.

استاندار ادامه داد: با توجه به پايش الکترونيکي از طريق سامانه انتخابات قريب۹۰% رأي دهندگان استان همدان تا ساعت ۲۱ آراء خود را به صندوقها ريخته و از ساعت ۲۱ ميزان مراجعه مردم به صندوقها بخصوص در روستاها و شهرهاي کوچک کاسته شد اما در مرکز استان و مراکز شهرستانها به لحاظ تراکم بالاي جمعيتي صف اخذ رأي وجود داشت و تا پايان مهلت قانوني اقدام به اخذ رأي گرديد .

نيکبخت خاطرنشان کرد: تعداد شعب اخذ رأي در اين دوره از انتخابات با دوره هاي گذشته تفاوت محسوسي نداشته است و هيأتهاي اجرايي انتخابات متناسب با جمعيت هر روستا، بخش و شهرستان تعداد شعب اخذ رأي را تعيين کرده اند.

وي تصريح کرد: در خصوص امضاء صورتجلسات شمارش آراء در شعب از سوي همه عوامل شعب (اجرايي ، نظارتي و…) هيچ گونه گزارشي مبني بر عدم امضاء صورتجلسه از سوي عوامل اجرايي و نظارتي نداشته ايم و همه عوامل در تمام شعب استان صورتجلسه ها را امضاء نموده اند.

استاندار اظهار داشت: همه نامزدهاي انتخاباتي طبق قانون از حقوق خود استفاده کرده و در تمامي حوزه هاي انتخابيه طبق مقررات در صورت درخواست نامزدها براي تعيين و استقرار نمايندگانشان همکاري شده و فرمانداران نسبت به صدور کارت نمايندگان نامزدها اقدام نموده اند.

نيکبخت بيان داشت: با توجه به روند قانوني و صحت و سلامت برگزاري انتخابات و تأييد تمامي مراحل مختلف برگزاري انتخابات توسط ناظرين شوراي نگهبان، در صورت بروز تخلفات احتمالي با ارائه مدارک مستدل بايد به قوه قضائيه و شعبات ويژه پيشگيري و رسيدگي به تخلفات انتخاباتي ارجاع گردد.

انتهای پیام/

Print Friendly, PDF & Email

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی