آقای استاندار ممنون که حامی میراث فرهنگی هستید

مدتی است مجموعه داری در همدان با راه اندازی یک کمپین مجازی و با همراهی چند نفر از اصحاب رسانه درخواست راه اندازی اولین موزه خصوصی را در همدان مطرح کرده است .

این مجموعه دار محترم در یادداشتهایی که بارها و بارها در گروهها و کانالهای تلگرامی منتشر شده ، مجموعه خود را بی بدیل و منحصر بفرد نامیده اما معلوم نیست اگر شخصی با سواد میراث فرهنگی و شناسایی آثار قدیمی انتقادی از مجموعه ایشان نماید آیا همچون جملاتی که خطاب به آقای مجیری منتشر کردند او را هم فاقد دانش کافی قلمداد می کنند یا نه ؟
ایشان از خانواده بزرگ رسانه همدان فقط نظرات عده محدودی را قابل توجه دانستند . آقای استاندار اگر عضوی در خانواده رسانه منتقد ایشان بود غرض دارد؟ سواد کافی ندارد؟ و کسی که تایید کرد استاد رسانه است ؟

آقای شاهرخی پیش از این پویشی در همدان به راه افتاد. این پویش در توضیح استفاده از نام تعدادی از فعالین صاحب نام هنری بدون اطلاع ایشان حضور نام این افراد را ابتدا براساس اشتباه و سپس بی تاثیر و بی اهمیت قلمداد کرد. حال امروز هم تنها اصحاب رسانه حامی را شایان ذکر می داند. اگر فردا در جای دیگری زمانی که خانه پوستی زاده با قراردادی چند ساله به ایشان واگذار شد موضوع دیگری را توجیه کرد آن وقت شما در همدان هستید تا پاسخگوی آینده دستور امروزتان باشید ؟
آقای استاندار شما امروز شخصا پیگیر واگذاری خانه تاریخی پوستی زاده به این مجموعه دار محترم شده اید ، آقای صوفی شهردار محترم همدان دیروز در مصاحبه ای گفتند حفظ میراث فرهنگی بر تمام ما واجب است و راه اندازی موزه های خصوصی در همدان زمان ماندن گردشگران را افزایش می دهد . من هم به عنوان یک همدانی اعلام می کنم موافق راه اندازی موزه های خصوصی در همدان هستم اما نه در جایی چون خانه پوستی زاده ، نه تنها برای یک نفر و یک مجموعه دار . چه ایرادی دارد یک خانه در یکی از محلات همدان مرمت شود و تحویل ایشان داده شود تا ما فرصت فرهنگی ایجاد شده در خانه پوستی زاده را حفظ کنیم و در نقطه ی دیگری از شهر یک فرصت و فضای گردشگری جدید ایجاد کنیم .
در پایان آقای استاندار جا دارد از شما و البته اعضای شورای شهر همدان که بسیار علاقمند به حفظ میراث فرهنگی دیار خوبان هستید بپرسم شما آمار مجموعه دارهای همدان را دارید؟ شما تا به حال نگران بنای تاریخی شرکت فرش شده اید؟لابد می پرسید کجاست؟کاروانسرای زغالی ها را که بلدید؟ می دانید در چه وضعیتی است؟
مهمترین دلیل شما افزایش زمان حضور گردشگران است، آقای استاندار هیچوقت به قنات های همدان به عنوان فرصت بی بدیل گردشگری فکر کرده اید؟

اما در پایان از شمایی که برای راه اندازی موزه خصوصی در شهر جلسه ویژه می گذارید می پرسم از ثبت جهانی هگمتانه چه خبر؟ هگمتانه ای که دلیل اصلی ورود گردشگران به همدان است.

نویسنده: مجیر خضریان
اصلاح‌طلبان فعلی بازندگان قطعی انتخابات آتی؟

به گزارش فردای همدان، دنیای امروز دنیای گردش آزاد اطلاعات است، گردش آزادی که در کنار مزایای بسیار شاید حتی معایبی هم داشته باشد. انتقاد متضمن حفظ خوبی‌های گردش آزاد اطلاعات است و پاسخ به انتقاد، شروع یک دیالوگ است. غرض از این یادداشت صحبت از گردش آزاد اطلاعات نیست، بازکردن باب یک دیالوگ رسانه ایست که در آن بسیاری از افرادی که شاید تا پیش از این پشت درهای بسته و در جمع‌هایی با تعداد نفرات شاید 10 یا پانزده نفر دیروز شهرمان را به قضاوت نشستند، خود را نماینده تفکراتی دانستند که فردای این دیار را متفاوت می‌خواهد و تلاش کردند با بهره‌مندی از موج کشوری حضور مردم و همین طور توانمندی طیف‌های متنوع فعالین همدان سنگینی صندوق رای را به سمت خودشان بکشند ، اما در این میان و پس از کم وبیش پیروزیهای کوچک و بزرگ، اندیشه و آرمانی که جنس فعالیتشان را خط کشی کرده بود فراموش کردند،

به اتکا تعداد صندلی‌های پارلمان محلی، دوستی و رابطه نزدیک ایجاد شده با قدرت، هدف خود را کسب قدرت حفظ قدرت و توسعه آن تعریف کردند. هر زمان از سمت فعالین دلسوز شهر صدایی بلند شد که قرارمان این نبود و ما می‌خواستیم در نهایت همدان شهری شود برای زیست بهتر همه ساکنان آن یا بی پاسخ ماند یا گفتند شما نمی‌دانید چه میگذرد و کار ما را خراب نکنید . فراموش کردند اصل بر پاسخگویی است . تلاش برای پاسخگو نمودن کسانی که با رای مردم برای خدمت به ایشان به قدرت رسیده‌اند قدم اول توسعه است . آگنده گوشی در پیش گرفتند و این به خواب زدن تاریخی عواقب خوبی برایشان ندارد .

چند روز پیش مهدی میرزایی فعال مدنی یادداشتی نوشت که نهیبی بود بر تک تک ما ، از کسانی که خود را دبیران احزاب اصلاح طلب میدانند و در اتاق‌های دربسته برای آینده شهری چون همدان تصمیم می‌گیرند تا آنها که در این سالها با نام اصلاحات بر صندلیهای رنگارنگ مدیریت تکیه زده اند تا به اصلاح اشتباهات پیش از خود کمر همت ببندند و بدانند قدرت میراث هیچ حزب و گروهی نیست و تنها انتخاب مردم است که آن را در هر دوره ای به چه کسی واگذار کنند .

میرزایی به عنوان کسی که سال‌های فعالیت اجتماعیش ممکن است به عدد سن برخی از تازه واردان نزدیک باشد سوالی پرسیده “برای این شهر چه کردید؟!”

این سوال را نه تنها امروز اعضای شورای شهر باید پاسخگو باشند بلکه تک تک افرادی که با عنوان حزبی در انتخاب لیست امید حضور داشته اند بهتر است پاسخ مکتوب و مقتضی را در رسانه ها منتشر کنند . این گفتگوی رسانه ای و شاید در آینده حضوری ما را با چند و چون جنس فعالیت در آینده برای شهرمان آشنا می‌کند .
این دیالوگ مفید که حتی می‌تواند به مناظره های رودررو منتهی شود راهیست برای تشخیص عیار دلسوزی و آینده نگری در این شهر و چراغ راه آینده است برای حفظ آنچه که اندوخته ایم و تبدیل آن به احسن.

در پایان یادآور می‌شوم من هم چون مهدی میرزایی باور دارم اصلاح طلبان فعلی بازنده قطعی انتخابات آتی هستند ، اگر و شاید…؟!

 

یادداشت: مجیر خضریان
دلجویی از شهروندان همدانی برای کمرنگ شدن بزرگداشت «روز همدان»

به گزارش فردای همدان، نخستین روز از شهریورماه در تقویم ملی با نام بزرگداشت مقام «ابوعلی سینا» نام‌گذاری شده است که در سال‌های اخیر نیز با «روز همدان»؛ یاد می‌شود؛ اما شهرداری همدان آنگونه که بایسته و شایسته این شهر تاریخی بود، به وظایف خود عمل نکرده است.

قرار بر این بود به مناسبت هفته نخست شهریورماه که مصادف با جشن خرما در استان کرمان بوده است؛ بر اساس تفاهم‌نامه خواهرخواندگی همدان و بم نسبت به اعزام کاروان شادی با حضور تیمی از هنرمندان همدانی و اختصاص غرفه‌های صنایع‌دستی و… در شهرهای کرمان و بم اقدام شود، اما متأسفانه با توجه به تأکیدهای بسیار کمیسیون اقتصاد، سرمایه‌گذاری و گردشگری شورا در راستای ارائه برنامه و معرفی عوامل اجرایی، هیچ‌گونه برنامه خاصی ارائه نشد.

بنده به عنوان نماینده مردم در پارلمان شهری همدان تأکید دارم که شهرداری باید برنامه‌های قابل دفاع و قبول خود در روز همدان» را گزارش دهد و به صراحت می‌گویم از شهرداری همدان گلایه‌مند هستم؛ زیرا حرمت امام‌زاده با متولی است.

زمانی که در بهترین زمان ممکن برای تبلیغات و انعکاس قابلیت‌های گردشگری کهن‌شهر همدان به‌منظور جذب و هدایت گردشگر شاهد هیچ اقدام تأثیرگذار و قابل‌قبولی از سوی مدیریت شهری نیستیم، نمی‌توانیم از دیگران انتظار خاصی داشته باشیم.

در این بین، اقدام دانشگاه علوم‌پزشکی ابن‌سینا و میراث فرهنگی، صنابع دستی و گردشگری استان برای برگزاری مراسم شامگاه بزرگداشت همدان و روز پزشک بر بام آرامگاه بوعلی سینا، قابل قدردانی است.

اما سوال اساسی این است؟! آیا هر ساله برای انعکاس این رویداد باید شاهد برنامه‌های کلیشه‌ای و تکراری باشیم؟

هر سال به صورت یک فرآیند از پیش برنامه‌ریزی شده، با حمایت بخش خصوصی (شرکت سیاحتی علی‌صدر و دهکده توریستی گنج‌نامه)، شاهد برنامه تلویزیونی شب‌های فیروزه‌ای هستیم -که به صورت دوره‌ای در فصل تابستان در شهرهای مختلف برنامه دارد و از قضا به‌گونه‌ای تدارک دیده می‌شود که در هفته نخست شهریور در همدان حضور داشته باشند- در این ویژ‌ه‌برنامه تنها چند دقیقه‌ای هم از شهر همدان در شبکه 5 سیما -که چند سالی است به صورت سراسری فعالیت می‌کند- بر روی آنتن زنده دیده می‎شود که در نهایت با بهانه پخش سیما، فرصت بیشتری در اختیار همدان قرار نمی‌دهند و نسبت به اتمام برنامه بدون حصول هیچ بازخورد تأثیرگذاری، خاتمه می‌یابد.

از سوی دیگر صداوسیمای مرکز همدان نیز به غیر از اعزام واحد سیار برای هماهنگی بخش برنامه شب‌های فیروزه‌ای، اقدام ملموسی انجام نداده است؟!

آیا زمان آن فرا نرسیده است که برای بهره‌مندی از سایر کانال‌ها و شبکه‌های تأثیرگذار برای معرفی قابلیت‌های گردشگری شهر همدان بهره‌مند شد؟!

با توجه به روند ثبت جهانی تپه‌های تاریخی همدان؛ بهتر نبود از این فضا برای انعکاس قدمت تاریخی و هویت ایران بهره‌برداری داشتیم؟! در مجموع از ظرفیت رسانه‌های مجازی دارای مخاطب تا چه حد استفاده شد؟!

ضعف مدیریت‌شهری موجب شد تا کامِ شهروندان همدانی تلخ شود؛ از این رو شایسته است شهرداری همدان در تعریف استراتژی برنامه‌ها و جشنواره‌های فرهنگی، اجتماعی و گردشگری خود تجدیدنظر کند. در این زمینه تا چه زمانی باید شاهد تزئینات تکراری در مناسبت‌های ملی و مذهبی باشیم؟!

وقت آن نشده است از ظرفیت مشاوران تبلیغاتی شهرهای بزرگ در تزئینات شهری بهره‎مند شویم؟ در این زمینه شهر همدان هم می‌تواند همانند شهرهای هم‌طراز خود از ظرفیت رسانه‌ای، مجازی و مکتوب حتی اجرای جشنواره‌های مناسبتی در پایتخت و سایر استان‌ها به‌منظور دستیابی به اهداف خود بهره‌مند شود؛ اما امیدواریم به بهانه نبود بودجه و… کار بر روی زمین نماند.

امسال به غیر از برگزاری نمایشگاه تبریز که با توصیه و اصرار کمیسیون اقتصاد، سرمایه‌گذاری و گردشگری شورای شهر به انجام رسید؛ آیا شاهد اقدام دیگری بودیم؟!

کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی به عنوان بخش فرادولتی که مشمول محدودیت‌های دولتی و… نیست؛ چه عملکردی در بزرگداشت روز همدان در سطح شهر همدان یا پایتخت داشته است؟!

همگان در مقامِ حرف، مدعی رسالت فرهنگی هستیم؛ اما در مقامِ عمل؛ می‌توانیم به ضرب المثل «من نبودم، دستم بود. تقصیر آستینم بود…» اشاره کرد.

این جانب به عنوان نماینده مردم شریف کهن‌شهر تاریخی همدان در پارلمان شهری، مراتب اعتراض و عدم رضایت قلبی خود را اعلام کرده و امیدوارم با برنامهریزی دقیق و قابل قبول در راستای دلجویی از شهروندان همدانی، اقدام شایسته‌ای صورت پذیرد.

در پایان از آقای شاهرخی، استاندار محترم همدان نیز خواستار ابلاغ برای ارائه گزارش دستگاه‌های مرتبط به فراخور وظایف محوله با محوریت اقدام‌ عملیاتی برای بزرگداشت «روز همدان» هستیم و امیدوارم به فراخور عملکرد آنان، نسبت به تشویق و به طور خاص، تنبیه مجموعه‌ مرتبطی که کم‌کاری داشته‌ است؛ اقدام شود.

* حسین قراباغی

رئیس کمیسیون اقتصاد، سرمایه‌گذاری و گردشگری شورای اسلامی شهر همدان
موضع شورا مخالفت با قطع حتی یک درخت است

به گزارش فردای همدان، کامران گردان در دهمین صحن شورا، افزود: اگر درختی قطع نشده، اثبات شود و اگر این موضوع صحت دارد، مقام قضائی به این موضوع می‌پردازد، البته امکان صحت این مطلب وجود دارد؛ زیرا اگر صحت نداشت این همه سر و صدا از سوی رسانه‌ها نبود.

وی با بیان اینکه به منظور عدم اطلاع‌رسانی شهرداری به شورا و عدم شکایت به موقع در زمینه قطع درختان اردوگاه فجر تذکر داده خواهد شد، تأکید کرد: سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری همدان به فوریت می‌بایست شکواییه خود را به منظور قطع تعدادی از درختان اردوگاه فجر در مراجع قضایی، طرح کند.

رئیس شورای شهر همدان در ادامه خطاب به شهردار همدان، گفت: انتظار می‌رود 430 پروژه تعریف شده امسال آغاز نشود؛ زیرا پروژه‌های نیمه‌تمام از جمله تقاطع غیرهمسطح شهید سردار همدانی، پارکینگ آقاجانی‌بیگ، پل غدیر، آرام‌سازی بلوار ارم، دوربرگردان تقاطع غیرهمسطح آیت‌ا… نجفی و… هنوز به اتمام نرسیده است.

گردان با تأکید بر اینکه اگر حادثه‌ای در تقاطع غیرهمسطح آیت‌ا… نجفی رخ دهد، شهردار منطقه 4 مسئول آن خواهد بود، افزود: پس از گذشت یک و نیم سال از اختصاص اعتبار به پروژه، خواستار چرایی عملیاتی نشدن پروژه بلوار آیت‌ا… نجفی هستیم.

وی همچنین در زمینه شیوه‌نامه فروش میدان میوه و تره‌بار جدید نیز یادآور شد: از آنجایی که شهرداری می‌باست با پیمانکار این پروژه به توافق برسد، چرا این موضوع باید در شورا بررسی شود؟؛ در حالی‌که باید پس از امضا شیوه‌نامه به منظور تصویب نهایی به شورا ارسال شود.

رئیس شورای شهر همدان با تأکید بر اینکه مصوبه داده‌ایم و باید پیوست امضا شود، بیان کرد: مصر هستیم این کار آغاز شود؛ اما توافقنامه مورد نظر، اولویت شهرداری نیست تا پیمانکار نیز بهانه‌ای برای انجام کار نداشته باشد.

گردان به منظور بررسی مصوبه شیوه‌نامه فروش غرفه‌ها در میدان میوه و تره‌بار جدید و قطع درختان اردوگاه فجر، خواستار حضور شهردار و مدیرعامل سازمان سیما و منظر شهری شهرداری در صحن شورا و پاسخگویی در این مباحث، شد.

* عسگریان: درختان اردوگاه فجر قطع شده‌اند

رئیس کمیسیون نظارت، بازرسی و امور اداری شورای شهر همدان نیز گفت: پیش از قطع درختان، بازدید انجام شده است؛ بنابراین این اتفاق برای ما قابل قبول نیست و سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری باید در این زمینه، پاسخگو باشد.

سید مسعود عسگریان با تأکید بر اینکه بر اساس مشاهداتم در بازدید از این منطقه، به طور قطع درختان در اردوگاه فجر قطع شده‌اند، بیان کرد: قطع درخت در این منطقه مجوز نداشته است؛ بنابراین وظیفه مدیریت شهری به‌ویژه سازمان سیما، منظر و فضای سبز این بوده که متخلفان را معرفی کند.

وی با بیان اینکه ماهیت برگزاری کمیسیون ماده 7 برای صدور مجوز است و اکنون مبحث قطع درختان موضوعی کیفری است، افزود: پنج‌شنبه هفته گذشته حداقل 10 تماس از شهروندان همدانی در این زمینه داشته‌ایم که این تخلف را به سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری هم انتقال دادم.

عسگریان با تأکید بر اینکه مدیریت شهری همدان به عنوان حافظ منابع سبز شهری باید اقدام کنند، گفت: حدود 130 تا 140 درخت در این منطقه قطع شده که باید کمیته امداد در مراجع قضایی ثابت کند درختان قطع شده، پاجوش بوده و یا نبوده است.

* اعلام نظر کمیسیون ماده 7 برای قطع درختان اردوگاه

رئیس کمیسیون فرهنگی‌اجتماعی شورای شهر همدان نیز گفت: عصر پنج‌شنبه هفته گذشته بازدیدی از اردوگاه فجر صورت گرفت و مقرر شد سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری، تصاویر هوایی و مستندات لازم برای تأیید صحبت‌های مالک در زمینه قطع درختان و به منظور تصمیم‌گیری نهایی را تهیه کند.

رضوان سلماسی با تأکید بر اینکه درخت قطع شده، اما باید تعداد، نوع و سن درختان آن اردوگاه مورد بررسی قرار گیرد، افزود: کمیسیون ماده 7 در این زمینه نظر می‌دهد؛ حساسیت کمیسیون ماده 7 در حوزه قطع درخت بسیار بالاست؛ به طوریکه در زمینه پروژه بلوار آیت‌ا… نجفی به منظور پیدا کردن راهکار مناسبی برای حفظ درختان حاشیه معابر این پروژه مجدد در حدود یک و نیم ماه دیگر مورد مطالعه قرار گرفت.

* آغاز عملیات اجرایی پروژه‌ها بر اساس اولویت در یک ماه آینده

شهردار همدان در ادامه جلسه با بیان اینکه تکمیل پل سردار همدانی به صورت جدی در حال پیگیری است، ابراز امیدواری کرد: با توجه به ادامه عملیات اجرایی در مدت زمان تعیین شده، این پروژه را تحویل می‌دهیم.

عباس صوفی با اشاره به تکمیل پل غدیر، ادامه داد: عملیات اجرایی این پروژه نیز در چند روز آینده آغاز می‌شود و اکنون مباحث ترافیکی در دست بررسی است.

وی از عقب‌نشینی دیوار کارخانه کیوان همدان در ورودی شهر و کسب موافقت دادستان در این زمینه خبر داد و گفت: مصوبه شورای تأمین نیز دریافت شده است.

صوفی با بیان اینکه عملیات اجرایی پارکینگ طبقاتی آقاجانی‌بیگ نیز مجدد آغاز شده است، یادآور شد: عملیات اجرایی تمام پروژه‌های تعریف شده یک ماه آینده طبق اولویت‌بندی آغاز می‌شود.

* مهدی‌آزاد: برای درختان اردوگاه، مجوزی نگرفته‌اند

مدیرعامل سـازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری همدان نیز با حضور در صحن شورا، توضیح داد: عصر پنج‌شنبه هفته گذشته به همراه اعضای کمیسیون ماده 7 از اردوگاه فجر بازدید داشتیم که حدود 8 هکتار از زمین اردوگاه فجر، درختان گردو و انواع میوه داشته که بخشی از آنها، قطع شده است.

بابک مهدی‌آزاد با اشاره به نقل قول مدیریت اردوگاه فجر، اظهار کرد: قطع یکسری درخت پاجوش انجام شده و در مقابل، کاشت ‌هزار و 500 اصله نهال جدید با سیستم آبیاری تحت‌فشار و قطره‌ای کاشت داشته‌اند ؛ اما اگر برای واکاوی هم باشد، باید مجوز گرفته می‌شد.

وی با بیان اینکه یکشنبه هفته جاری، جلسه جمع‌بندی کمیسیون ماده 7 و اعلام نظر نهایی در این زمینه برگزار شد، افزود: عکس‌های هوایی از اردوگاه فجر به منظور اعلام نظر در خصوص تعداد درختان قطع شده، تهیه شده است که در جلسه بعد ارائه می‌شود؛ البته شکواییه ما آماده است.
شورای اسلامی شهر همدان پیشگام در برقراری ارتباط با رسانه ها

شورای اسلامی شهر همدان پیشگام در ایجاد تعامل و برقراری ارتباط با رسانه ها است.

به گزارش فردای همدان، رسانه های فعال بومی محلی و منطقه‌ای به عنوان بیان کنندۀ مطالبات مردم همواره نقش تاثیرگذار و بسیار مهمی در به نظم رسانی و ساماندهی امور، منطبق با خواست و نیاز شهروندان ایفا می کنند و دستگاه های مختلف اعم از دولتی و غیر دولتی از این ظرفیت برای انتقال عملکردهای خود بهره می جویند .

در این میان شوراهای اسلامی شهر ها به عنوان نهادهایی برخواسته از دل جامعه با دارا بودن وظایفی که ارتباط مستقیم با رفاه و آسایش مردم را در بر می گیرد، از جایگاه خاصی برخوردارند و شورای اسلامی شهر همدان الحق والنصاف الگویی بسیار قابل برای تمام ادارات در بحث ارتباط و تعامل با رسانه ها و حمایت از اصحاب رسانه است

بی تردید ایجاد تعامل و برقراری ارتباط مسئولین و مدیران شهری با رسانه ها در راستای توسعه سرمایه های اجتماعی از بُعد اعتماد و تقویت هنجارهای سلامتی که توسط رسانه ها ایجاد می شود می تواند یک شهر سالم و با نشاط را فراهم کند.

تعامل متقابل و ارتباط صمیمانۀ برنامه ریزان و سیاستگذاران بر مدیریت شهری با رسانه های بومی و محلی از مهمترین اصولی است که اجرای درست آن باعث و لازمه توسعه شهری خواهد بود، که بی شک این امر برآمده از روابط عمومی قدرتمند و آگاه به کار است، باشد که مدیران دیگر ادارات، سازمانها و نهادهای دولتی و غیردولتی با بهره برداری از تجارب شورای اسلامی شهر همدان در حوزه ایحاد تعامل و ارتباط با رسانه ها در هرچه بیشتر قوت بخشیدن به ارتباطات فی مابین سازمان متبوع خود با مردم بکوشند.
مولوی و علم نشانه گذاری

به گزارش فردای همدان، به عنوان یک علاقمند به اخبار و ناظر رویدادهای گوناگون همواره به یاد دارم روزهای رقابتهای انتخاباتی گوناگون را که در آن انتخاب یک جمله از کاندیدایی و تکرار آن وی را به شکست در انتخابات کشانده و براساس نشانه شناسی افکار عمومی همان یک جمله یا کلمه را نشانه ای از عدم صلاحیت آن شخص برای کسب رایشان دانسته اند. در همین کشور خودمان واژه چهاردرصدیها را یادمان هست یا استفاده از واژه لوله کردن، اما همه اینها در هرکجای دنیا که باشد تنها زاییده ذهن کاندیدای مورد نظر نیست بلکه حضور حداقل یک کارشناس رسانه را می طلبد که چند واحدی هم نشانه شناسی گذرانده است.

این جملات چه ارتباطی با داستان شورای شهر همدان و عضو اسبق دکتر مولوی دارد؟ شاید اگر دکتر مولوی عزیز نیم نگاهی به ایجاد نشانه ها داشتند، در مصاحبه این نشانه ها را ایجاد نمی کردند. از نشانه ها که صحبت می کنیم، صحبت از چیست؟

بحثهای دکتر مولوی با غلظتی که در فضای مجازی پیگیری می شود یا با همان غلظت درست است یا درست نیست، اگر درست باشد پس کسانی هستند که با شعار رفع مشکلات مردم به صندلیهای رنگارنگ قدرت تکیه زده اند و اساسا جز به کامجویی از این فرصت نمی اندیشند و بی شک ایشان از هر گروه و دسته ای که باشند شایسته نمایندگی مردمی شریف که همواره با همه مشکلات کنار آمده اند، نیستند و باید در محضر عدالت پاسخگوی اعمال خود باشند.

اما در رقابتهای آتی انتخابات بی شک یک کاندیدای انتخاباتی از نشانه هایی که این رویداد ایجاد کرده است بهره های فراوانی می برد و عملکرد شاید یک یا دو نفر را به پای یک گروه و یا جریان می اندازد و نشانه ای ایجاد می کند تا رقیب را از صحنه به در کند . اما شاید گفتار دکتر مولوی با این غلظت و شدتی که این روزها در فضای مجازی دنبال می شود صحیح نباشد، البته با توجه به سوابق اجرایی و علمی این بزرگوار عجیب است صحبتی از دهان ایشان خارج شود که عقبه فکری نداشته باشد تنها شاید یک کلاغ چهل کلاغ فضای مجازی که چندان هم قابل اتکا نیست، علاقمندان را به این باور رسانده باشد، که باز هم تنها نشانه هایی بجا می گذارد تا در رقابتهای انتخابات بعدی یک جریان و گروه سیاسی آماج حملات رقبا قرار گیرد .

سوال اینجاست حال چه باید کرد؟ بی شک دکتر مولوی که روزی به عنوان سرلیست امید همدان، وارد شورای اسلامی شهر و روستا شده، امروز باید کاری کند که وظیفه اخلاقی و دینی هر انسان آگاه و آزاده ای است و ما در آموزه های اخلاقی بزرگانمان آموخته ایم، اگر زشتی دیدیم ابتدا باید با امر به معروف و نهی از منکر شخص را بازداریم اما اگر این زشتی حیطه حق الناس را در برمی گرد، بدون چشمداشت این زشتی را در محضر قاضی یا مردم ارایه کنیم .

اما دکتر مولوی نباید فراموش کنند، تمام رایی که به ایشان یا هر یک از کاندیداهای ائتلافی داده شده، رای به شخص نبوده بلکه رای به یک تفکر و گفتمان هم بوده است و اگر صحبتهای مطرح شده در رسانه های مجازی و حقیقی نشانه ای شود در انتخابات بعدی و پای یک لیست و ائتلاف نوشته شود ، ضرر آن به کسانی می رسد که باور به نتیجه بخش بودن فعالیت تشکیلاتی دارند .

اکنون در این برهه به باور نگارنده می بایست دکتر مولوی شفاف ، صریح و روشن اگر تخلفی صورت گرفته و ایشان مطلع هستند با صلاحدید دستگاه قضاوت اعلام نمایند و بحث را از فضای مجازی به فضای حقیقی ببرند تا اگر شخصی هم طبق ادعای ایشان اشتباهی مرتکب شده ، پاسخگوی مراجع ذیصلاح باشد و رسانه های قانونی هم با صلاحدید دستگاه قضاوت تخلفات را به اطلاع افکار عمومی برسانند تا مردم علاقمند به توسعه و پیشرفت دیار خوبان همدان بدانند نتیجه مشارکت ایشان نه جدل های بیهوده بین تعدادی افراد است بلکه تلاش نمایندگانی شجاع ، صریح و پاکدست است در مطالبه حقوق مردم و ایشان از هیچ تلاشی فروگذار نمی کنند. پس لطفا افشا کنید.

یادداشت از: مجیر خضریان
بس کنید!

هر زمان که نامی از لیست امید می شنوم یاد شور و حیاتی می افتم که در رگهای خسته شهر و کشورمان تنها بارقه امیدی شد از خونی تازه به رنگ سرخ همه رشادت هایی که در تاریخ این کشور برای اصلاح آنچه از کژی و ناراستی است . امید و اعتمادی که به پای دولت روحانی و لیست امید شورا و مجلس ساخته و پرداخته اتاق فکر شورایی به نام هماهنگی ریخته شد ، همدان اما از این قاعده مستثنا نبود، حضور حتی رای اولی های پا به سن گذاشته و رای های خاکستری با هدف اعتماد دوباره و نمایش امیدواری جریان اصلاحات را با انباشتی از سرمایه اجتماعی مواجه کرد که همزمان مطالبات بسیاری را هم به دنبال داشت، در این میان برخی ناگهان شانه بالا انداختند که و گردن افراشتند که این اعتماد نتیجه سالهای متمادی حضور ما در عرصه سیاسی و اجتماعی یا فعالیت احزاب تازه تاسیسمان هست ، غافل از اینکه این اعتماد فرصت دوباره ای بود به باور عمیق نیاز به جامعه مدنی و باور به اصلاحات، اصلاحاتی که ریشه در تاریخ این کشور دارد و در بزنگاه های تاریخی خود را نشان داده است، اما مشکلات بسیاری که دولت تدبیر و امید مواجه شد و فشار اقتصادی بر مردم شریف این دیار اعتماد را بی رنگ کرد و مردم را نا امید، هر زمان که صدایی از جامعه مدنی و مردم برخواست که این رای ما نبود ، صدایی از احزاب اصلاح طلب درآمد که هیس الان زمان مطالبه گری نیست .

بازتولید این نوع از واکنش را در همدان هم به وضوح شاهدیم ، مردم در همدان اصولگرا ، به پنج عضو از لیست امید رای اعتماد دادند تا شورایی با غلظتی نزدیک به اصلاح طلبی و چگالی نزدیک به معتدل شکل بگیرد ، اما همین شورا هم از ابتدا نشان داد فشار اصلاح طلبی آن شاید دو نفر نصفی باشد ، جامعه مدنی همدان که بسیار مایه گذاشته بود شگفت زده شد و مردم هم در حجم عظیم تبلیغات علیه اصلاح طلبی در همدان در برابر هر سخنی از رقیب ، نمونه ای عینی را مشاهده می کردند ، اما فعالین مدنی شهر و مردم دیار خوبان در سکوت و همچنان امیدوارانه روند تحولات را دنبال کردند ، اما ظاهرا قرار نیست دعوا بر سر صندلیهای کذایی قدرت در همدان تمام شود ، انگار قرار است احترام به لیست و تفکر تشکیلاتی فقط از جانب رای دهندگان باشد نه کسانی که رای می آورند ، انگار ما می اندیشیم رای خاکستری شهر به سمت ابراهیم ، جواد و حمید روانه شده ، اینها که فقط نامهایی هستند از کسانی در شهر که بی شمار ابراهیم و جواد هست ، رای به تغییر روند تصمیم گیری مدیریت شهری بوده و هست و این بگومگوها فقط هزینه ای گزاف را بر خواست رای دهندگان معتقد به مرام اصلاح طلبی وارد می کند ، هزینه ای که شاید نمود آن را در انتخابات بعدی ببینیم و شهر به جای آنکه مجالی باشد برای تمکین خواست مردم و فعالین مدنی صاحب فکر و اندیشه فضایی می شود برای آنان که باکی از ساختن برج و باروی منفعت طلبی بر زمین سوخته تاریخ و هویت این شهر ندارند ، اگر خدایی نکرده روزی این اتفاق بیافتد ، در نقطه نخست کسانی مقصرند که میتوانستند سرمایه امید مردم را به پای لیستی متشکل از دلباختگان سرنوشت دیار خوبان بریزند اما فدای سهم خواهیها کردند ، در مکان دوم همانها که بگومگو کردند و بجای باور به روند صحیح بر نام ها متمرکز شدند و در آخر دود آن به چشم آیندگانی که بعد از ما خواهند آمد، می رود . شهری که باید نگینی باشد بر انگشتری غرب کشور امروز آوردگاه بگومگوهای بی پایان بر صندلیهای فانی قدرت شده است . بس کنید.

یادداشت از: مجیر خضریان
مدیریت شهری با پیوست علمی، موفق‌تر است

همدان، این پایتخت تاریخ و تمدن ایران‌زمین با جاذبه‌های فراوان تاریخی و طبیعی یکی از مناطق مهم گردشگری داخلی و خارجی است که گذرگاه غرب کشور محسوب می‌شود؛ بنابراین مدیریت شهری در این شهر با سابقه تاریخی کهن تنها با مشارکت بیشتر شهروندان، شناخت موانع موجود در مشارکت و ارائه آموزش به آنان می تواند موفق باشد.
مسیر حرکت مدیریت شهری باید بر اساس مطالعات و پژوهش‌های علمی روز، پیش‌روی داشته باشد؛ زیرا به طور قطع بنای هر اقدامی با پیوست علمی، موفق‌تر است.

توجه مدیریت شهری به مشارکت شهروندان در اداره امور شهر به عنوان ابزاری که به وسیله آن می‌توان به توسعه پایدار فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی رسید، قابل توجه است.
همراهی شورای شهر همدان به‌ویژه مرکز مطالعات و پژوهشهای شورا می تواند در موفقیت شهرداری به عنوان یک نهاد خدماتی در اجرای پروژه ها و انجام وظایف، تأثیرگذار است که با ادامه این روند کارهای موثری در راستای توسعه و آبادانی همدان به عنوان پایتخت تاریخ و تمدن ایران زمین صورت پذیرد.

* برگزاری اجلاس ملی با محوریت رؤساهای شورای شهر
برگزاری شصت‌ودومین اجلاس مجمع مشورتی رؤسای شوراهای اسلامی مراکز استانها و شهرداران کلانشهرها در همدان فرصت مناسبی است تا رؤسای شوراهای اسلامی شهرها و اعضای شورای عالی استان‌ها به وحدت رویه ای رسیده و بتوانند موارد و مشکلات شهرها که گاهاً در قالب مباحث قانون‌گذاری هم وجود دارند، تبادل‌نظر شود.

تأکید داریم که انتظار می‌رود از ظرفیت‌های شورای عالی استانها حداکثر و بهترین بهره‌بری را داشته باشیم که از این رو می‌توانیم مشکلات مدیریت شهری را از طریق این نهاد در کشور مطرح کنیم.
در این نشست‌های ملی، می‌توان ایرادات قانونی احتمالی را از طریق شورای عالی استان‌ها برای تبدیل شدن به قانون به دولت به مجلس و دولت انتقال داد.
در مجموع نشست‌های اینچنینی که در استان‌ها با محوریت رؤساهای شورای شهر بر گزار می‌شود، می‌تواند حساسیت دولت و مجلس به شوراها و شهرداری را بیشتر کند و مواردی و مشکلات یکسان در شهرها را بررسی کرده و به اتفاق نظر کامل برای رفع آنان تلاش کنیم.

* درآمدهاي پايدار شهری با توسعه اقتصاد شهر و کشور همراه است
در هر حال توسعه شهرنشيني در سراسر جهان به‌ويژه در کشورهاي در حال توسعه، عوارض و مسائل گوناگوني را به همراه داشته است.
عمده‌ترين مسأله بر سر راه مديريت شهري، مسائل مالي و کمبود منابع مالي پايدار است که تأمين مالي و درآمد پايدار براي شهر و استفاده از تجربه‌هاي بخش خصوصي، از ضروریات مديريت شهري است.

البته همزمان بايد به رفع مشکلاتي در عرصه نيروي انساني، فني و ظرفيت‌سازي در حوزه‌هاي مختلف توجه جدي نشان دهند. اگر چه محدوديت منابع مالي خود عاملي اصلي در دامن زدن به ساير مشکلات همچون کاستي زيرساخت‌ها و ظرفيت‌هاي انساني و فني است، اما مقايسه شهرهاي مختلف نشان مي‌دهد که مديريت شهري و نوآوري مديران شهري به عنوان يک عامل تعيين‌کننده، نقشي اساسي در کاهش مشکلات مالي و مادي دارد.

درآمد ناشي از عوارض بر کالا و خدمات يکي از مهمترين درآمدهاي پايداري شهرداري‌ها محسوب مي‌شود و نقش بي‌بديلي در تقويت اين دسته از منابع بر ترکيب درآمدهاي شهرداري دارد؛ بنابراین يکي از ابزارهاي لازم براي رسيدن به توسعه پايدار، ايجاد درآمد پايدار براي شهرداري است.

در این صورت، تحول نويني در درآمدهاي پايدار و مديريت نوين شهري ايجاد خواهد شد، که اين امر موجب تحولات بسيار در سطح شهرها و کل کشور خواهد شد؛ امید است در اجرای صحیح قانون مالیات بر ارزش افزوده (که هم‌اکنون در مجلس در هر حال رسیدگی است) و تقویت نقاط قوت و رفع معایب آنها که موجب کاسته شدن سهم شهرداری‌ها از عوارض متعلقه می‌شود، شاهد رونق و توسعه اقتصاد شهر و در نهایت اقتصاد کشور باشیم.

* ضرورت عملیاتی شدن شهر دانش‌محور
در ادامه باید گفت با توجه به مسائل و مشکلات روزافزون شهرها و لزوم مدیریت بر مبنای دانش، مفهموم «شهر دانش‌محور» مطرح بوده و در این زمینه باور عمومی بر این است که باید تحقیق و پژوهش اولویت موضوعات مهم شهری و نحوه خدمات‌رسانی به شهروندان باشد.
مرکز مطالعات و پژوهش‌های شوراهای اسلامی به عنوان بازوي علمي- تحقيقاتي مدیریت شهری با هدف مديريت طرح‌های مطالعاتي و تحقيقاتي به منظور انجام مطالعات برای ارائه نظرات کارشناسي و مشورتي به مديريت شهري شکل گرفته‌ است.

مرکز مطالعات و پژوهش های شورای شهر همدان هم به منظور پیشبرد برنامه‌ها و اهداف تعریف شده، به تشکیل کمیته‌های پژوهشی و تخصصی 9گانه با حضور اساتید برجسته و توانمند هیأت علمی، مدیران و کارشناسان خبره شهرداری و اعضای شورای شهر با هدف بهره‌گیری از دانش، تجربه و تخصص اساتید در راستای نیل به اهدافی همچون کمک به تبیین چشم‌انداز، راهبردها و سیاست‌های کاری شورای اسلامی شهر، شناسایی و معرفی دستاوردهای جدید و مطلوب برای آینده شهر و تسری آن در بدنه مدیریت شهری و کمک به حاکمیت تفکری راهبردی و آینده‌پژوهی در شورای شهر، اقدام کرده است. همچنین برنامه و طرح‌های اثرگذار در شهر به منظور بررسی ساختار شهر در تمام ابعاد، چالش‌ها و فرصت‌ها برای ارائه راهکار صحیح در راستای توسعه پایدار شهری در کارگروه‌ها و اتاق‌های فکر مطرح هستند.

* شورای شهر همدان پای حرف‌هایش می‌ماند
اما مدیریت شهری همدان با کمک و همراهی همه مسئولان امر و شهروندان، این شهر را به جایگاه واقعی خود -که پایتخت تاریخ و تمدن این سرزمین است- خواهند رساند و این مهم می‌طلبد تعامل و هم‌اندیشی همگان همراه با نقد و ارائه نظرات سازنده در اداره شهر جاری باشد.

همگان می‌دانند نبود نظارت مستمر و قانونمند شورای شهر می‌تواند عاملی مهم برای بروز مشکلات شهری محسوب شود؛ بنابراین نظم مدیریتی عامل بازدارنده تخلفات شهری است.
همچنین تأکید بر پیوست‌نگاری فرهنگی اجتماعی و علمی پروژه های شهری به عنوان یکی از اصلی ترین سیاستهای شورای دور پنجم شورای شهر همدان مطرح است که پای حرف‌هایمان هستیم.

تمامی اعضای شورای شهر همدان در خدمت‌رسانی به شهروندان به عنوان نمایندگان آنها در شهر، وظیفه خود میدانند که مثمرثمر عمل کند تا خدمات مناسب به شهروندان ارائه شود.
یادداشت:  حمید بادامی‌نجات، رئیس کمیسیون آموزش، پژوهش و فناوری شورای عالی استان‌ها و نایب رئیس شورای شهر همدان
پیشنهاد رسانه‌ای فردای همدان به استاندار

جناب آقای شاهرخی
سلام و ادب
خبر مسرت بخش انتخاب شما به عنوان استاندار استان خوبان و پارسایان دیار کهن همدان دل و جان مرا بیش از گذشته مسرور اخبار حرکت رو به جلوی زادگاهم کرد. بی شک از مردی که در مقام معاون سیاسی امنیتی استانداری در خلاقیتی بدیع استفاده از پتانسیل جوانان را در قالب حلقه مشورتی نقطه آغاز توسعه سیاسی استان می نماید، می شود انتظار داشت زمانی که در مقام عالی‌ترین مرتبه اجرایی یک استان صحبت از حضور جوانان می کند، در ذهن نگاه بلندی به توسعه انسانی و اقتصادی این استان دارد. جای تشکر و سپاس دارد که در نخستین اقدام سرکار خانم شهیندخت مولاوردی مهمان جمع جوانان شایسته همدان شدند و مهر تاییدی بر خواست مقام اجرایی استان‌مان بر توسعه سیاسی و انسانی استان زدند.
بی شک شما بزرگوار بهتر از بنده می دانید همدان ما استانی است با فرصتها و موانع بیشمار ، فرصتهایی که باید دلسوزانه آنها را ببینیم و موانعی که باید بی تعارف و با جدیت از پیش پایمان برداریم . شما به عنوان فردی مجرب و سیاست آموخته می دانید مهمترین رکن توسعه سیاسی و حتی به جرات اقتصادی یک جامعه رسانه های توانمند آن هستند. چشمان بینا و گوش‌های شنوای آن جامعه تا فرصتها را تبلیغ و تشویق کنند و موانع را با شجاعت از پیش پای توسعه بردارند.
اما متاسفانه گاهی همین رسانه های حتی مستقل گرفتار مشکل منفعت طلبی و مصلحت سنجی‌های فردی و گروهی می شوند و از منافع جمعی یک جامعه فاصله می گیرند . لذا من به عنوان یک جوان و عضو کوچکی از خانواده رسانه در همدان به این نتیجه رسیدم که در استان ما رسانه ای متولد شود که محتوای آن را جوانان دغدغه مند سرتاسر استان تامین کنند و جوانانی که هر روز و هر لحظه چشم بینا و گوش شنوای عالیترین مقام استان باشند تا از فرصتها و موانع توسعه پرده بردارند .
رسانه ای که مردم استان را مخاطب قرار دهد و جوانان صحنه گردان اصلی و فعالین رسانه ای حرفه ای ممیزی و ویراستار آن باشند . این رسانه قادر است در حوزه هایی که سرتیتر مشکلات و مسایل کلی استان هستند با همت جوانان به تولید محتوا بپردازد و اگر جایی موفق شد مانع توسعه استان را شناسایی و در منظر افکار عمومی منتشر کند ، از سمت همان بخش اداری مرتبط با آن محتوای خبری منتفع گردد.
بی شک ترکیبی از حضور جوانان با سلایق مختلف از سراسر استان ، رفتار حرفه ای یک رسانه و حمایت بی شائبه دستگاه اجرایی استان برای تشویق فرصتها و شناسایی موانع توسعه استان می تواند فضای نویی در استان خوبان استان همدان‌مان رقم بزند .
عرض ادب و احترام
مجیر خضریان: جوان فعال رسانه و سردبیر فردای همدانپس رای جامعه مدنی چه می‌شود؟

در حالی که به پایان مهلت قانونی حضور محمد ناصر نیکبخت در صندلی سبز استانداری همدان نزدیک می‌شویم، در محافل مختلف از نام‌های متفاوتی به عنوان گزینه های احتمالی استانداری نام برده می شود، اما در این بین و در گفتگوهای مختلف افرادی که از آنها به عنوان فعالین سیاسی و مدنی نام برده می شود نوعی از نا امیدی موج میزند؛ نا امیدی از جنس کسانی که گاهی ادعا می کنند تعدادی از افراد فعال در حوزه های سیاسی و مدنی شهر چند سال پیش شبانه و ناگهانی نیکبخت را بر صندلی سبز نشاندند و هرگز پاسخگو نشدند که حضور وی دقیقا چه منفعتی برای اهداف و منافع ایشان داشته است، یا حتی در جای دیگری ادعایی هست مبنی بر اینکه کسانی از همین فعالین سیاسی و مدنی ابتدا موضع سخت و انتقادی نسبت به استاندار اصالتا یاسوجی داشتند و حتی در تلاش برای کنار زدن وی تا پایتخت رفتن را هم قدم رنجه کردند اما باز به ادعای برخی هم ایشان بودند که در چرخشی یکباره مدافع نیکبخت شدند و باز هم در هیچ محفلی پاسخگوی افکار عمومی نشدند که چرا انتقاد و چرا دفاع همه جانبه؟.
دلیل آن هرچه که بود دوران استانداری نیکبخت در کاخ سبز همدان به دلیل قانون منع بکارگیری بازنشستگان به سر آمده اما هنوز دوران قدرتمند شدن احزاب و گروههای سیاسی در جهت منافع استان و مردم نرسیده است. این روزها از هر فعال شناخته شده سیاسی اصلاح طلب که بپرسیم استاندار بعدی چه کسی است ظاهری حق به جانب گرفته و اعلام می‌کند من و شما انتخاب کننده استاندار بعدیمان نیستیم، حلقه فعلی یاران و مشاوران  رئیس فعلی مجلس شورای اسلامی ( گزینه رقابت انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ ) در هماهنگی با مجمع نمایندگان استان و تنها در مشورت با بزرگان و چهره های تاثیرگذار شهر تعیین کننده استاندار بعدی است و شانس گزینه های مقبول و دلخواه جامعه مدنی در این بین بسیار ضعیف است .
بی شک من به عنوان شهروندی از این استان که همواره در انتخابات مختلف به نفع جامعه مدنی حضور فعال داشتم و در موقعیتهای مختلف از سیاسیون شهر پرسیدم پس چه زمانی موعد تمکین اراده مردم این استان یا شهر است پاسخ شنیدم احزاب در همدان موقعیت تاثیرگذاری ندارند . یک مرتبه در انتخاب مدیران شهری و رای شورا این جواب را شنیدم و این بار در انتخاب استاندار بعدی ، پس باید بپذیریم که احزاب در این شهر تنها بنر روز انتخابات هستند و بس و اگر نیستند این گوی و این میدان. در انتخاب استاندار بعدی تمکین اراده رای دهندگانشان را در اولویت قرار دهند .